MTA'da gözaltına alınanlar adliyede

MTA'da gözaltına alınanlar adliyede  .12475
  • Giriş : 29.02.2008 / 11:57:00

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü'ndeki (MTA) yolsuzluk iddialarına yönelik Kazı Operasyonu dahilinde gözaltına alınan 20 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği, ihbar üzerine MTA'da faaliyet gösteren suç örgütünün varlığını tespit etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği izin doğrultusunda çalışmalara başlayan Emniyet, yürütülen teknik takip sonucunda aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu suç örgütünün; gizli belgelere kolayca ulaştıkları, gizli haritaları amaçları doğrultusunda kullandığı belirlendi.

Polisin özverili çalışmalarıyla ilerleyen operasyon çerçevesinde Erkan G.'nin kurucusu ve lideri olduğu örgütün, MTA'nın açtığı ihaleler öncesinde irtibatlı oldukları firmalara bilgi ve belgeleri haksız menfaatler karşılığında verdiği anlaşıldı.

Ayrıca, ihaleye konu bölge ve sahaların potansiyel değerini düşük göstererek ihaleye katılım oranını düşüren çete, daha önce anlaştıkları firmaların düşük meblağlarla ihaleleri almalarını temin ettiği bilgisine ulaşıldı. Kamuyu maddi zarara uğratan örgütün, suçlardan elde ettiği mal varlığını sistematik bir şekilde akladığı öğrenildi.

MTA Genel Müdürlüğü ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün kurumlarının müfettişleriyle Emniyet Genel Müdürlüğü'nün operasyona ilişkin işbirliği sürüyor.

Elde edilen bilgi ve belgeler dahilinde 26 Şubat günü Ankara Emniyeti 6 ilde eş zamanlı operasyon başlattı ve şüpheli Erkan G. ile birlikte 20 zanlıyı gözaltına aldı.

Gözaltına alınan zanlılar Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde 2 gün süren işlemlerinin ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi.

Diğer yandan, operasyonda delil olarak "1 adet 9 milimetre çaplı ruhsatsız Sarsılmaz Tanfoglio marka tabanca, 1 adet 7.65 çaplı ruhsatsız Kırıkkale marka tabanca, 1 adet 9 milimetre çaplı ruhsatsız Makarov marka tabanca, 9 adet şarjör, 463 adet değişik marka ve çapta fişek, çok sayıda gizlilik dereceli harita, belge ve döküman ile değişik firma ve şahıslara ait kaşe" ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious