MTA'nın sismik botu, yakında hazır olacak

MTA'nın sismik botu, yakında hazır olacak.10106
  • Giriş : 17.02.2008 / 11:28:00

Maden Tetkik Enstitüsünün (MTA) kıyılarda sismik araştırma yapacak sismik botu, neredeyse hazır hale getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından MTA Genel Müdürlüğüne hibe olarak verilen araştırma botu kaba haliyle hazır hale getirilirken, sığ denizlerde araştırma yapmak için gerekli alet edevat ve ekipmanların yerleştirilmesi için Mart ayında İstanbul'a gidecek.

Şu anda sigorta işlemleri yürütülen geminin İstanbul'daki tadilat işlemlerinin ardından, Haziran, Temmuz ayı gibi tamamlanarak, sığ sismik araştırmalarına başlaması bekleniyor.

Sığ denizlerde ve körfezlerde araştırma yapılmak üzere dizayn edilen ve 20 metre boyundaki botun içine döşenecek alet ve edevatın yaklaşık maliyeti 3-5 milyon dolar arasında değişirken, bu aletlerin bir kısmı daha önce kiralanan botlarda da kullanıldığı için MTA'nın elinde bulunuyor.

MTA'nın sismik botu büyük gemilerin giremeyeceği kıyılar ve iç kesimlerdeki koylarda deprem, maden arama, deniz kirliliği gibi sismik çalışmalarında yararlanılacak.

-SİSMİK GEMİ İÇİN GÖZLER DPT'DE-

MTA'nın araştırma botundan elde edilecek bilgiler, MTA Genel Müdürlüğünün ileri aşamada tedarik edeceği yeni sismik gemi için de bir anlamda veri olacak.

Üç boyutlu yeni sismik gemi için MTA'nın DPT nezdindeki girişimleri devam ediyor.

MTA'nın yatırım iznini alması ardından, projesi hazır olan geminin imalatına dönük ihaleye çıkacak.

Denizlerde petrol ve sismik araştırmalardan, depremsellik çalışmalarına kadar çok çeşitli alanlarda etüt ve araştırma çalışması yapacak sismik geminin maliyeti 50 milyon doları buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious