MTV ödemesi 'cep'ten bildirilecek

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) vergi dairesine yatırılması sırasında yaşanan sorunu 'cep' mesajıyla çözmeye yönelik hazırlık yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mükellef memnuniyetini ön planda tutan çalışmalar kapsamında, vergi tahsilatında en fazla sıkıntının yaşandığı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinde insan unsurundan kaynaklanan sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Vatandaş açısından önemli bir rahatlık yaratacağı belirtilen çalışmaya göre, ruhsat sahibinin plakasını bildirerek bankaya yaptığı ödemenin, ilgili vergi dairesine intikalini, cep telefonuna gelecek mesajla öğrenebilecek.

Bu sayede ayrıca, vergi bilgileri konusunda vergi dairesi ile banka arasındaki olası farklılıklar da ortadan kaldırılmış olacak.

GİB ayrıca, hemen ardından MTV'nin bankalar yerine cep telefonuyla ödenmesi uygulamasına yönelik araştırmalar da yapıyor.

Ancak, böyle bir sistemde, yatırılan verginin aynı anda vergi dairesi kasasına giremeyecek olması, bunun için belirli yüzdelerde komisyon ödeme zorunluluğu ya da 40-45 gün beklemede yaşanabilecek dezavantajlar dikkate alınıyor.

"Banka ve vergi dairesi bilgileri"

GİP yetkilileri, önceki yıllarda yapılan uygulamalarda, MTV için aracının ruhsatındaki tüm bilgilerin bankaya bildirmesi zorunluluğu olduğunu vurguladı.

Yetkililer, "Yapılan teknolojik yenilikler sayesinde araç sahipleri, sadece araçlarının plakalarını bildirmek suretiyle vergilerini ödemeye başladı. Bankalar, GİB'in veri tabanında hangi aracın ne kadar borcu olduğunu görebilmesi sayesinde, mükellefe daha rahat hizmet sunma imkanına kavuştu" dedi.

Getirilen bu kolaylığa rağmen, yapılan vergi tahsilatının ilgili vergi dairesine, insan unsurundan kaynaklanan hatalar nedeniyle intikalinde sorun yaşanmasının GİB'i yeni arayışa yönlendirdiğini kaydeden yetkililer "Cep telefonuyla mesaj gönderme sistemi yerleştiğinde, bu tür sıkıntılar yaşanmayacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious