Mtv zam 2014 - Mtv sorgulama yapın - Araç vergisi zammı 2014 - Mtv ödeme 2014

Mtv zam 2014 - Mtv sorgulama yapın - Araç vergisi zammı 2014 - Mtv ödeme 2014.25679
07.01.2014 / 07:31:47

Araba vergisi sorgulamalarını Haber Aktüel üzerindeki linkten yapabilirsiniz. İşte araba vergilerinin detayları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) birinci taksit ödemeleri bu ayın sonuna kadar yapılabilecek. 1 Ocak'ın (bugün) resmi tatil olması nedeniyle MTV ilk taksit ödemesi yarın başlayacak ve bu ayın sonuna kadar devam edecek. MTV'de ikinci taksit ödemeleri ise temmuz ayında yapılacak. MTV'nin ilk taksidi bankalar ya da MTV'yi tahsile yetkili vergi dairelerine yatırılabilecek. MTV, kredi kartı ile de tahsil edilebilecek.

Buna göre 2014 yılı için yapılan yüzde 3,93 artış sonrasında otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 0-1300 motor silindir hacmine sahip araçlar için bu ay MTV ilk taksidi olarak 1-3 yaş aralığında 258,50 lira, 4-6 yaş aralığında 180,50 lira, 7-11 yaş aralığında 101,50 lira, 12-15 yaş aralığında 76,50 lira, 16-99 yaş aralığında araçlar için 28 lira ödeme yapacak.

Bu arada Tür Türkiye dahil 10 ülkeye distribütörlük yapan Şahsuvaroğlu Grubu, dünyaya ilk Çin aracı ithal eden grup unvanına sahip. Çin’in otomotivdeki ihracatının yüzde 5’ini satın aldıklarını söyleyen Şahsuvaroğlu Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, Çinlilere araba motoru ürettirdiklerini kaydetti. 3,5 tonluk kamyonun üstünde 2700 cc Diesel bir motor olduğu bilgisini veren Şahsuvaroğlu, “Bu işi Çinlilerle beraber geliştirdik. Kendi evimizdeki ürünü Çinlilere verdik ve kalitelerini artırmalarını sağladık. Çinlilere Dadaş motoru adı altında motor ürettirdik. Şu anda Dadaş motorlarını Cezayir’de satıyoruz. Ticari araç olduğu için daha avantajlı motor haline dönüştürmek gerekiyor. Bu motoru Cezayir’e yılda 10 bin adet satıyoruz.” dedi.

    Güney Koreli SsangYong otomotiv markasının Türkiye temsilcisi olan Şahsuvaroğlu Grubu, Kuzey Afrika’da SsangYong’un distribütörlüğünü yapıyor. Cezayir’de toplam otomotiv pazarının büyük bir oranına hitap eden bir firma olduklarını ifade eden Şahsuvaroğlu, Cezayir’de SsangYong’la birlikte büyük başarılar elde ettiklerini aktardı: “SsangYong distribütörlük verme zamanına geldiğinde biz kendileriyle görüştük. Onlara dedik ki; ‘Herhangi bir bayi ağımız yok. Size talepte bulunan ağlar var ama siz bize güvenin. Cezayir’de bu ürünü en iyi şekilde sattık ve yapılanmamızı en kısa zamanda yaparız. Geleceğe dair bütün yatırımları yapıp, bu markayı bu ülkede zirveye çıkaracağız.’ Zaman içerisinde işbirliğimizden ve Cezayir’de sağladığımız büyük başarıdan ötürü SsangYong yönetimi bize güvendi.” SsangYong’un, dünyada 4x4 uzmanı olarak bilinen bir firma olduğunu belirten Şahsuvaroğlu, 2013’te 160 bin adet araç ürettiklerini ve dünya pazarında da aktif olduklarını söyledi. Türkiye’de E-7 segmentinde pazarın yüzde 15’ine hakim olduklarını kaydeden Şahsuvaroğlu, “4x4 ve 2 otomatik pikap sınıfında pazarın değişmeyen lideriyiz. Ülkemizde sattığımız modellerde pazarın çoğunluğunu alıyoruz. Bunun ana sebebi yatırıma çok konsantre oluyoruz ve ekibimizi en iyi şekilde eğitiyoruz. 26 satış noktası ve 38 servis alanımız var. Bunların 12 adedi kendi grubumuzun perakende şirketi oldu. Ülkemize inandık ve bu ürünle yatırım yaptık. Ürün için Türkiye’de distribütörlük olarak 300 milyon dolarlık yatırım yaptık.” şeklinde konuştu. Şirket müşteri memnuniyetine çok önem veriyor. Sattıkları aracı 4 yıl süre ile geri alım taahhütnamesi veren şirket, öz sermayeyle oluşturduğu fonla ikinci el pazarı da kurmuş durumda.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*