Muammer Aydın: "Seçime her yönüyle hazırız" dedi

Muammer Aydın:
  • Giriş : 21.07.2007 / 16:41:00

YSK Başkanı Muammer Aydın, seçime her yönüyle hazır olduklarını belirterek, tüm seçmenleri oy vermeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni Meclis'in, seçim yasalarını çağın gereklerine göre yenilemesi gerektiğini vurgulayan Aydın, ''Artık elektronik oylamaya geçilmeli ve parmak boyamaya son verilmeli'' dedi.
Aydın, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 aydır süren seçim takviminin, yarın oy verme işlemiyle sonuçlanacağını anımsattı.
Seçim hazırlıklarının tamamlandığını, il ve ilçe seçim kurullarından herhangi bir eksikliğin iletilmediğini anlatan Aydın, ''Seçime her yönüyle hazırız. Oy verme işlemleri güven içinde yapılacaktır'' dedi.
Seçime katılımın yüksek olmasını temenni ettiğini dile getiren Aydın, ''Tüm seçmenleri oy vermeye çağırıyorum. Bu bir vatandaşlık görevidir. Seçmenler, ülkeyi ve dolayısıyla kendisini yönetecek kişiyi seçecek. Herkes bir anlamda, oylarıyla yönetimde söz sahibi olmalı'' diye konuştu.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN OY KULLANMASI
Seçim takvimine göre tutuklu ve hükümlü seçmen listelerinin de cezaevlerinde 17 Temmuzda askıdan indirildiğini belirten Aydın, güncellemelerin tamamlandığını söyledi. Aydın, seçim yasalarına göre tüm tutukluların ve taksirli suçlardan ceza alan hükümlülerin cezaevlerinde oy kullanacaklarını bildirdi.
Aydın, kayıtlı 42 milyon 3 bin 41 seçmen sayısının içinde tutuklu ve hükümlü seçmenlerin bulunmadığını, dolayısıyla bu sayının artacağına işaret etti. Tutuklu ve hükümlülerin cezaevlerinde kurulacak sandıklarda oy kullanacağını anlatan Aydın, bu hazırlıkların da başsavcılıklar tarafından tamamlandığını söyledi.
Yasal mevzuatın oy vermeyenlere para cezası öngördüğünü anımsatan Aydın, ancak cezanın çok düşük olması nedeniyle uygulanırlığının bulunmadığını söyledi.
Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü (SEÇSİS) sistemi sayesinde oy verme işleminden sonra sonuçların süratle alınacağını belirten Aydın, ücra köylerin sonuçlarının, ilçe seçim kurullarına ulaşmasıyla bilgisayar sisteminden anında il seçim kurullarına geçileceğini ifade etti.

''SEÇİM YASALARI DEĞİŞMELİ''
Seçime hazırlık döneminde seçim yasalarındaki bazı düzenlemelerin günün ihtiyaçlarına cevap vermediğini gördüklerini anlatan Aydın, bunların başında radyo ve televizyon yayınları denetlenirken, yazılı basının denetlenememesinin geldiğini söyledi. Aydın, yazılı basında reklam yayınlanmasına ilişkin yasal düzenleme bulunmadığını belirtti.
Bu seçimle birlikte seçmen kütüklerinin TC Kimlik Numarası'na göre oluşturulduğunu anımsatan Aydın, bu konunun da yasalarda yer alması gerektiğini ifade etti.
Muammer Aydın, ''Yeni Meclis, seçim yasalarını çağın gereklerine göre yenilemeli. Yasalar, sistemin çağın gerekleri ve teknolojiye uygun olarak işlemesini sağlayacak biçimde düzenlenmeli. Bence bunların başında elektronik oylamaya geçilmesi ve parmak boyama uygulamasına son verilmesi geliyor. Parmak boyamak istemiyoruz ama yasanın amir hükmü olduğu için uygulamak zorundayız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious