Muammer Aydın'dan CHP'ye cevap

Muammer Aydın'dan CHP'ye cevap.10665
  • Giriş : 30.03.2009 / 07:57:00

Aydın, verilerin sisteme girilmediği süre içerisinde sonuçlarının değiştirilmesi endişelerine kesinlikle yer olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, seçim sonuçlarının sisteme girilmesindeki yavaşlığın, sonuçların sıhhatine halel getirmeyeceğini söyledi.

Muammer Aydın, verilerin sisteme girilmediği süre içerisinde seçim sonuçlarının değiştirilmesi endişelerine kesinlikle yer olmadığını vurguladı.

YSK'dan çıkışta Muammer Aydın, il ve ilçe seçim kurullarında bilgisayara veri girişlerindeki yavaşlığa açıklık getirdi. Medyada "seçim sistemi çöktü" gibi yanlış tabirler kullanıldığını belirten Aydın, şunları söyledi: "Dışarıdan veri girişlerinde yığılma oldu. Türkiye'nin her yerinden yoğun bir giriş olunca bir tıkanma, durma oldu. Yoksa bizim buradaki ana merkezde hiçbir sorunumuz yok. Dışarıdaki girişten sıkıntı vardı. Biz kısa bir sürede, bir saate yakın bir sürede, bu işi düzelttik. Şu anda çalışıyor."

YSK Başkanı Aydın, kilitlenme olmaması için daha önce çok hızlı bir şekilde yapılan veri girişini yavaşlattıklarını ifade ederek, "Şimdi (veriler) rahat giriliyor ama biraz ağır oluyor. Seçim sonuçlarını almayı biraz geciktirebilir ama en azından sağlıklı bir giriş oluyor" dedi.

YSK, bazı muhalefet partilerinin, veri girişinde yaşanan sorunlar nedeniyle seçim sonuçlarının değiştirilebileceği endişeleriyle ilgili olarak, "Böyle bir ihtimal kesinlikle yok" dedi. Aydın, seçimlerin sıhhatine ilişkin herhangi bir sorunun bulunmadığını vurguladı.

Muammer Aydın, seçim kurulları ve YSK'nın hükümetin telkinleriyle etki altına alınabileceği yönünde ortaya atılan imaları da, "Kesinlikle! Öyle şey olur mu! Burada mesleğinin sonuna gelmiş 11 tane yargıç var. Onun bunun etkisinde kalarak karar verecek durumda değiller" diyerek kesin bir dille reddetti.

YSK Başkanı Muammer Aydın, seçim sonuçlarıyla ilgili endişelere şu sözlerle noktayı koydu: "Bütün partiler sandık kurullarından sonuç belgelerini alacaklar. Biz de sandık sonucunu internet ortamına vereceğiz. Orada karşılaştırsınlar. Bir sorun olursa o zaman değerlendiririz."

Bu arada, YSK'daki çalışmalarını saat 03:30 sularında tamamlayan Muammer Aydın, çıkışta karşısında CİHAN ekibini görünce şaşırarak, "Bu saatte ne yaptınız böyle" diye tepki verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*