'Muasır Medeniyet' hedefine 1 adım daha

'Muasır Medeniyet' hedefine 1 adım daha.12678
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:37:00

Bilim ve teknoliji dalında bir türlü ilerleme kaydedemeyen Türkiye'de gelecek adına güzel şeyler olmaya başladı. Türkiye, sanayi şehri Kocaeli'den bilim dünyasına açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi şehri Kocaeli, “bilim şehri” olma yolunda çok önemli bir adım attı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, toplum olarak ulaşmamız için söylediği ve Başbakan Erdoğan'ın da sık sık tekrarladığı, “Muasır Medeniyet Seviyesine” erişme noktasında önemli bir adım atıldı.

Türkiye'nin ilk, “Bilim ve Teknoloji Kulübü” Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde açılırken, Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yakın zamanda kentte "bilim dünyasında" söz sahibi olan bir "bilim merkezi" açacaklarının da müjdesini verdi.

ÖĞRENCİLER HER TÜRLÜ DENEYİ BURADA YAPABİLECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer ve Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile bazı ilçe belediye başkanlarının da katıldığı törenle hizmete açıldı. Plaj Yolu Cumhuriyet Mahallesi'nde 2 bin 500 metrekare alana kurulan Bilim ve Teknoloji Kulübü'nde öğrenciler; manyetizma deneyleri, süper iletken ve diamagnetik malzemeler ile yapılan deneyler, radyo dalgaları ve radar sisteminin çalışma prensibi, yenilenebilir enerji, kendi enerjisini koruyan euler disk ile sürtünme deneyleri, potansiyel enerji - açısal momentum deneyleri yapabilecekler.

ERGÜN ”TAKDİRE DEĞER PROJE”

Aynı zamanda Kocaeli Milletvekili de olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı konuşmada, projeyi bilim ve teknolojiye sevdalı gençlerin yetişmesine olanak tanıyacak bir çalışma olarak değerlendirdi. Ergün, “Kentimizi ve ülkemizi önemli noktalara taşıyacak yegane bir çalışma. Bilim konusundaki eksikliğimizi en kısa sürede gidermemiz gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin bu çalışmasını takdire değer görüyorum” dedi.

“DEVLETİN PARASINI KAFASI ÇALIŞMAYANLAR YEDİ"

Bugünkü bilimsel buluşlar olmasaydı birçok konuda geri kalınacağını belirten Bakan Ergün, “Bu çalışmada lisan, yüksek lisans, doktora öğrencilerine ya da akademisyenlere bilimsel çalışmanız varsa sunun diyoruz. Eğer uygulanacak bir çalışmaysa projenin sahibine 100 bin TL'lik maddi destekle birlikte yer tahsisi yapıyoruz. Şu anda Kocaeli'nden iki başvuru aldık. Kocaeli Üniversitesi'nden de başvuru olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Ergün daha önce devletin parasını kafası çalışmayanlar tarafından batırıldığına dikkat çekerek “Şu zamana kadar paramızı kafası çalışmayanlar yedi. Bundan sonra kafası çalışanlar yesin. Gerçi kafası çalışan adam para batırmaz” ifadesini kullandı.

KARAOSMANOĞLU “SEKAPARK'I BİLİM MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Karaosmanoğlu ise “Bilim ve Teknoloji Kulübü” için üç yıl önce çalışmalara başladıklarını belirtti ve bilim adına yeni bir müjde daha verdi. Bundan sonraki hedeflerinin, şehrin simgesi haline gelen Sekapark'da, bilim adamlarının her türlü çalışmaları yapabilecekleri uluslararası düzeyde bir bilim merkezi açmak olduğunu belirten Karaosmanoğlu, “Bilim insanlığı aydınlatan, huzur veren olmazsa olmaz dediğimiz bir olgu. Bilime önem veren ülkeler her zaman öndedirler. Gelişmek için bilime ihtiyacımız var. Teknolojide ve mimaride önemli çalışmalar yaptık. Daha da yapacağız” şeklinde konuştu.

Vali Sözer ise konuşmasında çalışmanın Türkiye'nin bilim alt yapısını oluşturacağına dikkat çekti. Sözer, “Çocukların buradaki çalışmaları ülkemize katkılar sağlayacak”dedi.

ÖĞRENCİLER İÇİN ÇOK ÖZEL BİLİM KAMPI AÇILACAK

Öte yandan Kocaeli Bilim ve Teknoloji Kulübü 2009 yaz döneminde düzenleyeceği yaz kampı ile 200 öğrenciye bir hafta boyunca bilimin eğlenceli dünyasında kendini keşfetme imkanı da sunacak. Yaz bilim kampında yapılacak olan bilim şovları; manyetizma deneyleri, süper iletken ve diamagnetik malzemeler ile yapılacak uygulamalar, Van de graff jeneratörü ile statik elektrik, hologram ve mercekler ile optige farklı bir bakış, radyo dalgaları ve radar sisteminin çalışma prensibi, yenilenebilir enerji, kendi enerjisini koruyan euler disk ile sürtünme deneyleri, potansiyel enerji - açısal momentum deneyleri ve Tesla bunlardan sadece birkaçı. Ayrıca seminerler ve söyleşilerle öğrenciler hiç unutamayacakları bir yaz kampı yaşayacaklar.

SINAVLA ALINACAK

Bilim kampı 7. ve 8. sınıflar için 3-8 Ağustos 2009 tarihleri arasında, 9. ve 10. sınıflar için 10-15 Ağustos 2009 tarihlerinde gerçekleşecek. Kamp için başvurular açılış ile birlikte başlayacak, 15 Temmuz Çarşamba günü mesai bitimine kadar devam edecek.Başvuran öğrenciler arasından 200 öğrenci sınav ile kampa katılım hakkı kazanacak. Sınav tarihi ve yeri Temmuz ayı içerisinde ilan edilecek.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*