Mübarek: İran'ı vurmak hata olur

Mübarek: İran'ı vurmak hata olur.8159
  • Giriş : 25.06.2008 / 11:16:00

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, "İran'ı vurmanın bir hata olacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bugün bir araya gelmeden önce dün İsrail'in Chanel 1 televizyonuna konuşan Mübarek, ancak Mısır'ın bölgede nükleer bir güce de karşı olduğunu ekledi.

Hüsnü Mübarek, Chanel 1'e demecinde Hamas'ın elindeki esir İsrailli asker Gilad Şalit hakkında da açıklamalarda bulundu. Ülkesinin, Şalit'in serbest bırakılması için büyük bir çaba harcadığını kaydeden Mübarek, İsrailli askerin serbest bırakılmasının Gazze barışına bağlı olduğu uyarısında da bulundu.

Şalit konusunun çözüleceği konusunda iyimser olduğunu aktaran Mübarek, bunun sadece "bir zaman meselesi" olduğunu dile getirdi. Mübarek, Şalit serbest bırakılmadan önce sabırlı olunması gerektiğine değindi.

Barışın hem İsrail hem de Filistin'in çıkarına olduğunu ifade eden Mısır Cumhurbaşkanı, iki tarafı da ateşkes ihlali konusunda birbirlerini suçlama oyunu hatasına düşmeme konusunda uyardı.

İsrail-Filistin çatışmasının, "Ortadoğu'daki sorunların kalbi" olduğunu söyleyen Mübarek, çözülmesi halinde bölgedeki diğer problemlerin hızlı bir şekilde çözüleceğini kaydetti.

Mübarek, İsrail ve Suriye arasındaki "hazırlık görüşmeleri"ni de güçlü bir şekilde desteklediğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious