Mübarek-Peres: Barış için iyi bir fırsat

Mübarek-Peres: Barış için iyi bir fırsat.8553
  • Giriş : 07.07.2009 / 16:21:00

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ile İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Orta Doğu barışı için bir fırsat bulunduğuna dikkat çektiler. Peres, İsrail'in Filistin devleti oluşturulması konusundaki sözünü yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kahire'yi ziyaret eden Peres, Mübarek ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, "Aramızdaki farklılıklar aşamayacağımız kadar büyük değil" ifadesini kullandı.

İsrail'in Filistin devleti oluşturulması konusundaki sözünü yineleyen Peres, "Çözüm iki devletli bir çözümdür, bir yanda Filistin halkı diğer yanda İsrail halkı. İsrail bir Yahudi devleti, Filistin ise Arap devleti olacak" dedi.

Peres, ayrıca İsrail'in yeni Yahudi yerleşim birimleri inşa etme eğilimi taşımadığını söyledi, ancak bunun mevcut yerleşimleri kapsayıp kapsamadığı konusunda bilgi vermedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ise, ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu'daki yeni yaklaşımının işgali sona erdirme ve bir Filistin devletini kurmada barışa şans tanıdığını açıkladı.

Hüsnü Mübarek, ayrıca Filistin sorununun Arap dünyası için öncelikli olmayı sürdüreceğini ve İsrail'in Yahudi yerleşim birimi inşaatlarına son vermesi gerektiğini kaydetti.

Mübarek, basın toplantısında neden İsrail'i ziyaret etmediği şeklindeki bir soruya da, İsrail'i ziyaret edip etmeyeceğinin değil, barışın konuşulması gerektiğini, iki ülke arasında yetkililerin ziyaretlerinin sürdüğünü söyledi.

Hüsnü Mübarek, konuşmasının başında da, 3 yıldır Hamas'ın elinde rehin olan İsrailli asker Gilat Şalit'in iyi durumda olduğunu ve yakında bırakılacağını umduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*