Mücahit değil terörist

Mücahit değil terörist.10231
  • Giriş : 06.10.2008 / 21:14:00

Üç kere savaştıkları Hindistan'ın kendileri için tehdit olmadığını söyleyen Zerdari, Keşmirli direnişçileri ise terörist olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pakistan'ın yeni cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari, The Wall Street Journal'e verdiği mülakatta, Keşmir'deki Müslüman direnişçileri, "teröristler" olarak nitelemesi, Hindistan'ın bir tehdit olmadığını söylemesi, ABD'nin Pakistan'ın aşiret bölgelerinde El Kaide ve Taliban hedeflerine füze saldırılarında bulunmasına izin verdiğini ve bu saldırıları anlayışla karşıladığını söylemesi, Pakistan'ı karıştırdı.

Zerdari'nin bu açıklamaları, bilhassa İslamcı ve Keşmirli liderlerin tepkisini çekti. Zerdari'yi Hindistan yanlısı bir tutum sergilemekle suçlayan Keşmirli direnişçi gruplardan Leşkeri Tayyibe'nin kurucusu Hafız Muhammed Said, Zerdari'nin ifadelerinin Pakistan bugüne kadar sürdürdüğü değişmez politikadan uzaklaşma ve açık bir ihlal olduğunu söyledi.

Hindistan ve Pakistan arasında, ikisi Keşmir yüzünden 1947'den beri üç kez savaş yaşanmasına rağmen, Zerdari, The Wall Street gazetesine verdiği mülakatında "Hindistan'ın hiç bir zaman Pakistan'a bir tehdit olmadığını" iddia etti.

Leşker-i Tayyibe, 1990'lardan beri Keşmir'de bağımsızlık mücadelesini sürdüren başlıca gruplardan biri. Pakistan bugüne kadar Keşmir'deki bağımsızlık mücadelesine her zaman moral ve diplomatik destek sağlıyordu.

Leşkeri Tayyibe'nin bir cephesi olan İslami yardım kuruluşu Cemaat-üd-Dava'ya başkanlık eden Said, Pakistan'ın Lahor şehrinden telefonla gazetecilere yaptığı açıklamada, Zerdari'nin açıklamalarından üzüntü duyduğunu belirtti.

Hafız Muhammed Said, "Pakistan hep Keşmir halkının davasına destek verdi. Fakat yeni seçilen hükümet, zellikle bütün gücü eline geçiren Cumhurbaşkanı Zerdari, açıktan direnişi sürdüren bağımsızlık savaşçılarına 'teröristler' diyor ve Hindistan ile ticaret yapmaktan bahsediyor. Keşmir'de tam da bir halk hareketinin başladığı bir sırada Zardari'nin bu sözleri Keşmirlilerin yaralarına tuz sürmek gibi." dedi.

Pakistan ve Hindistan arasındaki barış sürecinin iptal edilmesi gerektiğini söyleyen Said, "Pakistan, Keşmir'deki direnişi desteklemelidir. Şu anda orada bir militan hareket yok, bir halk hareketi var." dedi.

Yeni Delhi'de 2001'de Hindistan parlamentosunda meydana gelen patlamadan Hindistan'ın Leşker-i Tayyibe'yi suçlaması üzerine Pakistan, Leşker-i Tayyibe'yi yasaklamıştı. ABD Leşker-i Tayyibe'yi terörist örgütler listesinde bulunduruyor. Ancak Pakistan İslami yardım grubunu yasaklamamıştı. Cemaat-üd-Dava Pakistan yönetimindeki Keşmir'de insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Pakistan Parlamentosu'nda Keşmir komitesi ve Cemaat-ı Ulema-ı-İslam Partisi başkanı olan Mevlana Fazlurrahman ise Zerdari'yi Keşmir konusundaki sözleri sebebiyle eleştirerek, "Zerdari tecrübesizdir. Doğru kelimeleri kullanmayı öğrenmeli. Keşmirli direnişçilerle ilgili sözlerini düzeltmesini isteyeceğim. Düzelteceğinden eminim" dedi.

Zerdari'nin mülakatında, hükümetinin, Pakistan'da ABD hava saldırılarına izin verdiği izlenimi sunması ve desteklemesi de Pakistan'da tartışılıyor. Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ve Genelkurmay Başkanı Eşfak Kayani, ABD'nin Pakistan'daki hava saldırılarına çok şiddetle karşı çıkıyor.

Zerdari'nin açıklamalarına, Hindistan ise çok olumlu tepki verdi, yaptırım görmek istediklerini söyledi. , Hindistan'da dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Anand Sharma, Press Trust of India'ya yaptığı açıklamada, Zerdari'nin açıklamalarından memnuniyet duyduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı Zerdari ve Pakistan, terörü ortadan kaldırarak sözlerini yerine getirmelidir" diye konuştu.

Zerdari'nin Keşmirli Müslüman direnişçilere "terörist" nitelemesi ile ilgili olarak Anand Sharma, "Belki de ilk kez en üst düzey Pakistanlı bir lider böyle bir ifadede bulunuyor. Önceki pozisyonun tamamen tersi. Öncekiler militanları mücahitler olarak tanımlıyorlardı." ifadesini kullandı.

Cumartesi günü The Wall Stree gazetesinde yayınlanan mülakatında, Zerdari, ayrıca, ABD'nin Pakistan'ın aşiret bölgelerinde El Kaide ve Taliban hedeflerine füze saldırılarında bulunmasını da anlayışla karşıladığını belirtti.

Bu arada, Hindistan'da dışişlerinden sorumlu devlet bakanı Anand Sharma, Press Trust of India'ya yaptığı açıklamada, Zerdari'nin açıklamalarından memnuniyet duyduğunu belirterek "Cumhurbaşkanı Zerdari ve Pakistan, terörü ortadan kaldırarak sözlerini yerine getirmelidir." dedi.

Zerdari'nin Keşmirli Müslüman direnişçilere "terörist" nitelemesi ile ilgili olarak Anand Sharma, "Belki de ilk kez en üst düzey Pakistanlı bir lider böyle bir ifadede bulunuyor. Önceki pozisyonun tamamen tersi. Öncekiler militanları mücahitler olarak tanımlıyorlardı." dedi.

DÜNYA BÜLTENİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*