Mucize bebeğin kurtuluş anı işte böyle görüntülendi

Mucize bebeğin kurtuluş anı işte böyle görüntülendi.18442
  • Giriş : 05.02.2008 / 09:29:00

9 Türk'ün öldüğü yangında anne baba, bebeklerini kurtarmak için binanın camından böyle fırlattı FOTO

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, çoğunlukla Türklerin oturduğu bir binada önceki gün saat 16.30'da çıkan yangında, 8'i aynı aileden olmak üzere 9 Türk öldü. Yangında 2'si ağır 60 kişi de yaralandı. Ölenlerin 8'i kaplan soyadını taşıyor.

Korkunç yangında bir de mucize yaşandı. Alevlerden kurtulmak için pencereye çıkan anne-baba, son çabayla 2 yaşındaki bebeklerini camdan attılar. Bebeği yere düşerken bir polis yakaladı. bebek sapasağlam kurtuldu.

Önceki gün kentteki karnaval geçidinden hemen sonra binanın merdiven boşluğunda çıkan yangının kundaklama olabileceği şüphesi üzerinde duruluyor. Zeki Karakaplan'a ait olan ve 52 kişinin oturduğu dile getirilen binada çıkan yangında, 50 yaşındaki Medine Kaplan, gelinleri Hülya Kaplan (33) ve Döne Kaplan (25) ile çocukları Kenan (2), Kamil Kaplan (3), Karanfil Kaplan (7), İlyas Kaplan (3) ve Dilara Kaplan (7) yaşamını yitirirken, 60 kişi de yaralandı. , Belma Özkaplı (22) ise panikle binadan atlayarak yaşamını yitirdi...

GİRİŞTEKİLER KURTULDU
Önceki gün kentteki karnaval geçidinden sonra saat 16.30 sıralarında alt katında kahvehane bulunan üç daireli binadaki yangında, giriş katında oturanların kurtulduğu bildirildi. Çevre sakinleri, olay yerine gelen itfaiyenin açtığı ilk brandanın açılmadığını iddia ettiler. Çevre sakinleri binadakilerin çığlıklar artarak yardım istediklerini dile getirirken, kurtarma çalışmalarının güçlükle yapıldığı ifade edildi.

EN BÜYÜK YANGIN
Kentin Belediye Başkanı Eva Lohse, 9 kişinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını, karnaval derneklerinin de eğlencelerini iptal ettiklerini bildirdi. Ailelere baş sağlığı dileyen Lohse, "İtfaiye erleri pencerelerden atlayan çocukları, hayatları pahasına kurtarmaya çalıştılar" dedi. Lohse, çeşitli kliniklerde tedavi gören yaklaşık 60 yaralı arasında 11 polis ve bir itfaiye erinin de bulunduğunu kaydetti. Yangının, Almanya'nın son on yılın en büyük yangını, kentin ise İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük yangın olduğu açıklandı. Bu arada Ludwigshafen kentinde çıkan yangında 2'şer çocuklarıyla birlikte hayatını kaybeden Hülya ve Döne Kaplan'ın ayrı ayrı evlerde oturdukları ve tatil günü olması nedeniyle çocuklarıyla birlikte yanan eve kayınvalideleri Medine Kaplan'ı ziyarete gittikleri öğrenildi.

SOLİNGEN FACİASI GİBİ

Yangının aniden başlayıp kısa sürede üst katlara sıçraması da kundaklama ihtimalini güçlendirdi. Görgü tanıkları, yangından 10 dakika önce ihtiyar bir Alman'ın binadan çıktığını söyledi. Yanan evin altında 15 yıl önce ırkçı bir gruba ait lokalin bulunduğu da iddia edildi. Bu olay, Almanya'nın Solingen kentinde 1993'te Neo-Naziler tarafından gerçekleştirilen ve 5 Türk'ün hayatını kaybettiği kundaklama eylemini hatırlattı.

Erdoğan: Olay aydınlatılsın

Ankara Milliyet Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Ludwigshafen kentinde meydana gelen ve 9 Türk'ün hayatını kaybettiği yangının sebeplerinin bir an önce aydınlatılmasını istedi. Başbakan Erdoğan'ın, Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'yi AKP Genel Merkezi'ndeki kabulünde; Ludwigshafen'daki yangın gündeme geldi. Olaydan "büyük acı" duyduğunu belirten Erdoğan, sabotaj ihtimaline de dikkati çekti. Erdoğan, yangının sebeplerinin bir an önce herkesi tatmin edecek şekilde aydınlatılmasını ve varsa sorumluların ortaya çıkarılmasını beklediğini ifade etti.

Olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirten Schaeuble de, "Konuyu ciddiyetle araştırıyoruz. Şu ana kadar sabotaj işareti bulunmadı" dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious