Mucize bebek Ecrin doktorları şaşırttı

Mucize bebek Ecrin doktorları şaşırttı.10388
  • Giriş : 21.03.2009 / 14:48:00

Yaşamasına mucize gözü ile bakılan ve “Allah’ın lütfu”anlamına gelen Ecrin ismi koyulan parmak bebek hayata sımsıkı tutundu. Ecrin, artık solunum cihazına bağlanmadan nefes alabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

5 Kasım 2008'de ilk doğumuna hazırlanırken daha hamileliğinin 23 .haftasında hastaneye kaldırılan Nazan Güreli kaldırıldığı Özel Kocaeli Konak Hastanesi'nde erken doğum yapmıştı. İkiz bebek bekleyen anne Nazan Güreli'nin bebeklerinden biri ölü doğarken, diğer bebeği 490 gram ağırlığında sağlıklı olarak dünyaya geldi. Yaşamasına mucize gözüyle bakılan parmak bebeğin sağlık durumu iyi.

Doğduğu günden bugüne hastane de gösterine yoğun çabalarında ardından ailesi tarafından “Allah'ın lütfu”anlamına gelen Ecrin ismi koyulan parmak bebek hayata sımsıkı tutundu. Yoğun bakımdan çıkarılan Ecrin Bebek artık solunum cihazına bağlanmadan nefes alabiliyor ve hareket edip tepki gösteriyor.

Bebeklerini ilk defa kucaklarına alma heyecanını yaşayan çift, Opr.Dr.Kazım Gündoğdu ve hastane personeline minnettar olduklarını söyledi. Baba Gükhan Güreli, doğum sırasında kaybettikleri bebeklerinin acısını ikizi olan Ecrin unutmaya çalıştıklarını, bu bebeğin Allah'ın bir lütfü olduğunu söyledi. Baba Güreli, "Eşimin hamileliğinin 23.haftasında acil sancıyla birlikte hastaneye geldik. ikiz bebeğimizi dünyaya getirmiştik. Ancak bu bebeklerimizden biri yaşayamadı,ama biz hiçbir şekilde sitem etmedik.Çünkü ikizi yaşıyordu.Bebeğimiz 490 gram olarak dünyaya geldi ve bir ara 400 grama kadar düştü. İnternetten, kitaplardan araştırdım, bu kadar küçük bir bebeğe rastlamadım. Bebeğimizin yaşamasından ümidimizi kesmeye başlamıştık. Ama Allah lütfetti, bize bebeğimizi bağışladı. Bu yüzden bebeğimizin ismine Allah'ın lütfu anlamına gelen Ecrin ismini koyduk" dedi.

Anne Nazan Güreli ise bebeğini kucağına almanın büyük mutluluk olduğunu belirtirken “Daha doğuma çok uzun zaman vardı.Acil olarak kaldırıldığın hastanede ameliyathaneye alındım.Bebeklerimden biri ölmüştü.Kızımın sağlıklı olması bize o acıyı unutturdu”dedi.

Özel Kocaeli Konak Hastanesi doktorlarından Opr.Dr.Kazım Gündoğdu ise normal doğum süresinin 38 ila 40 hafta sürebildiğini, ancak Nazan Güreli'nin hastaneye getirildiğinde 23 haftalık gebe olduğunu ve sancılarından dolayı ameliyata alındığını belirterek “ Hastamızı hemen yoğun sancıları nedeniyle ameliyata aldık,ikizlerden biri yaşamını yitirdi.Diğerinin ise sağ salim doğumunu sağladık.En büyük şansımız doğumun burada gerçekleşmiş olması.Yenidoğan bakım ünitemizinde olması yaşama şansını artırdı.Ecrin bebek normal zamanında doğmuş olsaydı bugünlerde dünyaya gelmiş olması lazımdı.Ancak o normal doğum gününde üç buçuk aylık turp gibi bir bebek oldu.Şu anda bütün değerleri normal.Annesinin yanına yatırıp alışma sürecini başlattık.”dedi.
Güreli çifti bebeklerinin sıhhatli olmasından oldukça mutlu.Bu mutlulukla taburcu olacakları günü bekliyorlar.
Benzeri bir vaka İskoçya'da meydana gelmişti. henüz 24 haftalıkken 450 gram dünyaya gelen parmak bebek Gregor,da ailesinin ve doktorların çabasıyla yaşama sımsıkı tutunmuştu.Ecrin bebek ise 23 haftalıkken ikiz kardeşiyle dünyaya gelen ve hayatta kalan ilk bebek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*