Mucize bebek Nisa, şimdi de kanser olduğu bildirildi

  • Giriş : 07.09.2007 / 19:59:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:53:30

Bugün 8 yaşında olan ‘mucize bebek’, şimdi de nadir görülen bir kanser hastalığına yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Antalya'da doğuştan böbrek yetmezliği nedeniyle 7 yaşına gelene kadar 50 ameliyat geçiren Nisa Sızan, geçen yıl annesi Hülya Türkan Sızan'ın böbreği ile ikinci kez hayata tutundu. Bugün 8 yaşında olan 'mucize bebek', şimdi de nadir görülen bir kanser hastalığına yakalandı.
Antalya'da oturan Sızan Ailesi'nin kızları Nisa'ya, 4 aylıkken kronik böbrek yetmezliği tanısı konuldu. 7 aylıkken diyalize girmeye başlayan Nisa, 1.5 yaşına geldiğinde ise işitme kaybına uğradı. Beslenmeden kaynaklanan sorunları, kemiklerinde gelişim bozukluğuna neden oldu. 3 yaşına geldiğinde hala yürüyemeyen Nisa, sağ bacağından ortopedi ameliyatı oldu. Yıllarca diğer fonksiyonlarının normale dönmesi, takılacak böbreği reddetmemesi için tedavi gören Nisa'ya, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Ünitesi'nde, Prof. Dr. Alper Demirbaş yönetimindeki ekip tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla, geçen yıl, annesi Hülya Türkan Sızan'ın böbreği nakledildi. Ancak Nisa'nın hikayesi bu ameliyatın ardından bitmedi. Naklin üzerinden 3 ay geçtikten sonra Nisa'da karın ağrıları, uykusuzluk, sinirlilik halleri ortaya çıktı. Kızının vücudunda morarmalar olması üzerine hastaneye götüren annesine, Nisa'nın 'kaposi sarkomu' adı verilen ve ender görülen bir kanser türünün teşhisi konulduğu söylendi. Doktorlar, küçük Nisa'yı hemen kemoterapiye başlattı.
Nisa'nın her geçen gün daha iyiye gittiğini belirten anne Sızan, “Ne yazık ki kemoterapiyle birlikte saçları dökülmeye başlayacak. Bu dönemi nasıl aşacağımı bilemiyorum. Çünkü uzun saçları seviyor ki'' diye konuştu. Nisa'nın doğduğu günden bu yana sürekli hastanede yaşadığını söyleyen Sızan, “Birçok operasyonu hayatın gerçeği gibi kabullendi. 29 kez katater, 20 kez açık ve 1 kez de nakil olmak üzere, 50 ameliyat geçirdi'' dedi.
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alphan Küpesiz de 'kaposi sarkomu' adı verilen kanser türünün, organ nakli yapılan bazı hastalarda görülebildiğine dikkati çekti. Naklin ardından vücudun yeni organa tepki göstermemesi için bağışıklık sisteminin zayıflatıldığını anlatan Küpesiz, “Ancak bu sırada kanser türlerinin ortaya çıkması riski de kolaylaşıyor'' dedi.
Yrd. Doç. Dr. Küpesiz, Nisa'nın hastalığına ileri bir evrede teşhis konulduğunu ifade ederek, “Ancak ilk tedavilerimize çok iyi yanıt verdi. Bu yüzden umutluyuz. Eğer bu şekilde devam ederse iyileşebileceğini düşünüyoruz. Nisa'nın durumu her geçen gün iyiye gidiyor'' diye konuştu.
Doktorları, Nisa'ya 'mucize bebek' diye hitap ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious