Mudanya'daki işçiler terk etmiyor

Mudanya'daki işçiler terk etmiyor.30510
  • Giriş : 25.11.2008 / 21:27:00

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi yaklaşık 400 işçi, "İş yerini terk etmeme" eylemi başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa'nın Mudanya ilçesindeki fabrikada çalışan ve Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) Grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki tavrını protesto eden DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi yaklaşık 400 işçi, "İş yerini terk etmeme" eylemi başlattı.
Mudanya'da kurulu bulunan Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri AŞ fabrikasında çalışan ve vardiyadan çıkan işçiler, MESS'in grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki tavrını protesto etmek için "İş yerini terk etmeme" eylemi yaptı.

Prysmian işçilerine Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci ve sendikaya bağlı iş yerlerinde çalışan işçiler de destek verdi.

Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, MESS'ın birinci 6 ay için yüzde 4.15'lik bir zam önerdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"MESS'in esnek üretim talebinde ısrarcı olması. Esnek üretimde işçiler 11 saatlik çalışmanın olduğunu ve fazla mesai ücretlerini alamayacaklarını çok iyi biliyorlar. MESS ikramiyelerin fiili çalışmaya göre ödenmesini, dolayısıyla ikramiye gün sayısını 120'den 60'a düşürmeyi, işçilerin aylık gelirlerini yüzde 16 düşürmeyi öneriyor. Bu, işçilerin aylıklarıyla geçinemediği bir dönemde, ceplerine girecek paranın daha da aşağıya çekileceğini göstermektedir.

İş yerlerinde kriz var diye bize dayatılan ücretsiz izinlerin durdurulmasını istiyoruz. İşten çıkartmaların yasaklanmasını istiyoruz."

Açıklamanın ardından slogan ve alkışlarla MESS'i protesto eden işçiler, fabrika bahçesinde oturma eylemi yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*