Mudurnu Çayı'nı koruyacak ekip oluşturulmalı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Sapanca Gölü'nün hızla kirlenmesiyle gelecekte Sakarya ve çevresinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Mudurnu Çayı'nın 24 saat korunması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yazıcı, Merkez Aile Parkı'nda düzenlediği basın toplantısında Akyazı'dan da geçen Mudurnu Çayı'nı korumak için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

Sanayiye karşı olmadıklarını ancak tatlu su kaynaklarının çok kıymetli olduğunu vurgulayan Yazıcı, atıksu temizliğinden emin olmadıkları için dericilere Mudurnu Çayı kenarından yer vermediklerini kaydetti. Güzel bir tatlı su kaynağı olan Mudurnu Çayı'nın koruma altına alnımasını isteyen Yazıcı; "Biz şimdi Mudurnu Çayı kıyısında çevre düzenlemesi yapıyoruz. Bununla ilgili eleştiri de aldık. (İlçe merkezi dururken neden Mudurnu Çayı kenarına kaynak aktarıyoruz) diye. Ancak dünyada tatlı su kaynağı giderek azalıyor ve bu sular çok kıymetli.Bu sebeple elbette biz sınırlarımız içerisinde olan böylesine güzel biur kaynağı koruyacağız" dedi.

Bolu, Sakarya Valilikleri bünyesinde 24 saat görev yapacak ekiplerin mutlaka kurulması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, bunun tatlı su kaynaklarının korunması için çok önemli olduğunu anlattı.

Yazıcı, Akyazı'da önemli jeotermal kaynakların bulunduğunu dile getirerek, bu kaynakların ısınma, seracılık ve sağlık sektöründe kullanılmasının planlandığını anlattı. Yazıcı, 100 derece ısıda olduğu tespit edilen jeotermal kaynakla 12 bin 500 konutun ısıtılması, 300 dönüm seracılıkta kullanılması, tedavi ve rekreaktif amaçlı termal turizm tessileri kurulması ve 5000 kişiye hizmet verilmesinin planlandığını dile getirerek, çeşitli kuruluşlarla görüşmelerin sürdüğünü vurguladı.

Bir üniversite ile joetermal kuyuların açılması konusunda temasta olduklarını dile getiren Yazıcı, "Kuyular açıldıktan sonda yatırımcılar sırada bekliyor. Akyazı jeotermal potansiyeli mutlaka değerlendirecektir. Belediye olarak bu konuya büyük önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious