Müftüden kellere tavsiye

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

Kastamonu Müftüsü Cevat Altun saçları dökülenlere 'sarımsak yiyin' tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de üretilen sarımsağın yüzde 20'sine sahip olan ve ünü dünyaya yayılan Taşköprü sarımsağından 40 gün boyunca bir diş yuttuğunu belirten Kastamonu Müftüsü Altun herkese sarımsağı tavsiye etti. Sarımsak yemeden önce saçlarının döküldüğünü belirten Müftü Altun, "Artık saçlarım dökülmüyor" dedi.

Kastamonu İş adamları Derneği'nin (KİAD) açılış törenine katılan Kastamonu Müftüsü Cevat Altun, burada ilginç açıklamalar yaptı. Taşköprü sarımsağını meclis kürsüsüne çıkardığı için adı sarımsakçı vekile çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım ve Kastamonu Valisi Mustafa Kara'ya saçınız dökülüyorsa sarımsak yiyin tavsiyesinde bulundu. Kendisinin kırk gün boyunca bir diş sarımsağı bir bardak suyla hap gibi yuttuğunu belirten Müftü Altun şöyle konuştu: "Kastamonu'ya geldiğimde saçlarım dökülüyordu. Sarımsağın faydalarını hadislerden ve din alimlerinin tavsiyelerinden biliyorum. Kastamonu'da göreve başladıktan sonra dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağından her gün bir diş sarımsağı bir bardak suyla hap gibi yuttum. Kırk günün sonunda artık saçlarım dökülmüyor."

Müftü Altun'un bu açıklaması üzerine Kastamonu Valisi Mustafa Kara ise Kastamonu'ya gelinceye kadar saçları dökülmeyen memurların sarımsak yemeleri durumunda artık saçının dökülmeyeceğini söyleyerek şunları ifade etti: "Sayın müftümüz doğru söylüyorlar. Sarımsağın tıbben faydalarını bilmeyen yoktur. Kastamonu'ya gelinceye kadar saçları dökülmeyen bir memurun Kastamonu'da saçları dökülmez. Dünyaca ünlü sarımsağımızın saç dökülmesine faydalı olduğunu sayın müftümüz anlattı."

Müftünün sarımsak saç dökülmesine iyi geliyor açıklaması üzerine CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım ise müftünün sözlerinin fetva niteliğinde olduğunu belirterek,

"Sayın müftümüzün söylediği bir fetva niteliğindedir. Sarımsağın yetmiş derde deva olduğunu belirten bir çok alimin sözü var. Ben sayın müftümüzün bu sözünü artık her yerde anlatacağım. Gerekirse sayın müftümüzü önemli toplantılara götürüp bu olayı anlattıracağım" şeklinde konuştu.

CHP Milletvekili Yıldırım ayrıca milletvekili olduktan sonra İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'ya her yıl Taşköprü sarımsağı götürdüğünü ve bu sayede bakanın kilo verdiğini belirtti. Milletvekili Yıldırım, bakanın kilo verme sırrını kendisine şöyle anlattığını ifade etti: "Sayın bakana her yıl sarımsak götürüyorum. Sayın bakan şu an kilo vermiş durumda. Kilo vermesinin sırrını sordum kendilerine, bana 'sen kilo vermemin sırrını biliyorsun, getirdiğin beyaz altınlar sayesinde kilo verdim' şeklinde konuşmuştu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious