Müftüden organ bağışı

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Manisa Müftüsü Namık Hisar, “Organlarımı bağışladım, bunun dini açıdan bir sakıncası yok. Manisalıları da bu konuda duyarlı ve hassas olmaya davet ediyorum” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hisar, Müftülük binasında Manisa Organ Bağış Koordinatörü Dr. Sema Kuşçu ile bir araya gelerek, organ nakli formunu doldurup imzaladı. Organ bağışının insan hayatını kurtardığını belirten Namık Hisar, organ bağışı konusunda Manisa'nın, Türkiye genelinde üst sıralarında yer aldığını söyledi.

Manisalıları, organ bağışlamaya davet eden Hisar, organ bağışının İslam dini açısından sakıncası olmadığını kaydetti.
Organ bağışı sonucu birçok insanın hayatının kurtulduğunu ifade eden Hisar, şöyle dedi: “Organ bağışıyla başka insanlara hayat kaynağı olunuyor. Organlarımızı bağışlayarak, başka insanların hayatını kurtarıyoruz. Organ bağışında dinimizce hiç bir sakınca yoktur. Kur'an-ı Kerim'deki ayetler de bu konuya ışık tutuyor. Ben organlarımı bağışladığım gibi Manisalıları da bu konuda duyarlı ve hassas olmaya davet ediyorum.”

Manisa Organ Bağış Koordinatörü Dr. Sema Kuşçu da organ bağışının devlet hastanelerine müracaat edilerek yapılabildiğini belirtti. Organlarını bağışlayan kişinin beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından, ailesinin de bağış için izin vermesi gerektiğini söyleyen Kuşçu, organ bağış kartının kişi üzerinde bulunması gerektiğini hatırlattı.
Kuşçu, “Organ bağışında bulunan kişi, bu bağıştan vazgeçerse, verilen kartı yırtıp atması yeterli” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious