Müftülükten düğün hutbesi

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Ankara Müftülüğü, bu haftaki cuma hutbesinde, “israf boyutuna varan düğünlerden kaçınılması” konusuna yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Evlenmenin, yeni bir yuva kurmanın sorumluluk üstlenmek ve ciddi bir hayat sınavına tabi tutulmak anlamına geldiği ifade edilen hutbede, kadınla erkeğin birbiriyle uyuşma ve anlaşmasına dayanan ve nikah akdiyle başlayan evliliğin, karşılıklı sevgi, saygı, şefkat, merhamet, sadakat ve güvenle devam edeceği belirtildi.

Yeni bir yuva kurmanın sevinç ve mutluluğunun akraba ve komşularla paylaşıldığı ve mutlu bir hayatın başlangıcı olan düğünlerin, Allah'ın rızasına uygun şekilde yapılması gerektiği vurgulanan hutbede, Hz. Muhammed'in de düğünlerin neşe ve coşku içerisinde, fakat sade yapılmasını tavsiye ettiği kaydedildi.

Kurulacak yuvaların, gereksiz masraflarla zorlaştırılmaması, israf boyutuna varan düğünlerden kaçınılması gerektiği ifade edilen hutbede, şöyle denildi:

“Mümin, bütün davranışlarında ölçülü olmalı, evlenirken ve düğün yaparken de aynı özelliğini muhafaza etmeli, israftan, aşırılıktan ve meşru olmayan eğlencelerden uzak durmalıdır. Gençlerin evlenip yuva kurmalarına yardımcı olalım.

Bütün davranışlarımızda ölçülü olduğumuz gibi düğünlerimizin de dini ve milli değerlerimize, örf ve adetlerimize uygun olmasına özen gösterelim. Helal ve haram sınırını gözetelim. Her türlü israftan ve meşru olmayan hareketten uzak duralım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious