Müftülükten 'ölüme hazır olun' hutbesi

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

İstanbul Müftülüğü önümüzdeki günlerde camilerinden “Ölüme Hazır Olmak” hutbesi okutacak. Hutbede, “geçici zevklere kapılmayın” uyarısı yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Müftülüğü önümüzdeki günlerde camilerinden “Ölüme Hazır Olmak” hutbesi okutacak. İstanbul Müftülüğü’nün okutacağı “Ölüme Hazır Olmak” hutbesinde, her canlının bir gün öleceğine değinilerek, vatandaşlara “Hayat kadar gerçek olan ölümü kabullenmemek mümkün mü” sorusu yöneltilecek.

Nerede, ne zaman, nasıl ve ne şekilde karşılaşılacağı bilinmeyen ölüme her zaman hazırlıklı olmak gerektiğine vurgu yapılacak hutbede, “Her an beklediğimiz misafire evimizi nasıl hazırlarsak, ölüme de kendimizi hazırlamalıyız. Görüyoruz ki, bunun bir sırası yoktur. Bin bir hayalle yatıp gözünü öteki dünyada açanları düşünelim. Madem ki yolcuyuz ve her an çağrılacak durumdayız, neden çantamız hazır, amellerimiz derli toplu değil? Neden içimizdeki kin ve nefreti silip sevgi ve merhametle doldurmuyor, amel defterlerimizi gözden geçirip, eksiklerimizi tamamlamıyoruz” denilecek.

“ÖLÜMÜ SÜREKLİ DÜŞÜNÜN”

Hutbede, ölümü sürekli düşünmek gerektiği ifade edelirek, geçici zevklere kapılmamak gerektiği dile getirilecek. “Ölümü hatırlamakta bizi korkutmasın. Çünkü ömrünü ve rızkını tamamlamadan hiç kimse ölmez” denilecek hutbede, iyi değerlendirilmeyen bir ömür harcanmış bir servete benzetilecek.

“YAPTIKLARIMIZ KAMERAYA ALINIYOR GİBİ TESPİT EDİLİYOR”

Hutbude, ”Bir imtihanda olduğumuzu, iki melek tarafından, kameraya alınır gibi tüm avranışlarımızın tespit edildiğini, bunların bir gün önümüze konulacağını biliyoruz. O halde, doğru ve yanlışın ortaya çıktığı gün, utanıp pişman olacağımız işlerden kaçınalım” denilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious