Muğla evleri koruma altında

Muğla evleri koruma altında.12173
  • Giriş : 29.06.2008 / 19:20:00
  • Güncelleme : 29.06.2008 / 18:55:23

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, ''Muğla'nın bacalarıyla ünlü 4 bin 400 tarihi evini koruma altına alarak kent dokusunu geleceğe taşıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürün, yaptığı açıklamada, Muğla'nın tarihi dokusunu koruyan bir belediyecilik anlayışına sahip olduklarını kaydetti. Gürün, ''Muğla'da 4 bin 400 tane koruma altında ev var ve bunun 400 tanesi tescilli bina. İtfaiye ekiplerimizle özellikle yazın çıkan yangınlardan tarihi ahşap evleri korumak için bir takım önlemler aldık'' dedi.

Özellikle tarihi binaların bulunduğu mahallelere yangın vanaları yaptırdıklarına işaret eden Gürün, ''Ayrıca dar olan eski sokaklarımızda araç parklarını yasaklayarak, Bu alanlara itfaiye ekiplerimizin acilen ulaşabilmesini sağladık'' diye konuştu.

Tarihi binalarda yangınlar konusunda sadece belediyenin aldığı önlemlerin ve erken ulaşımın yeterli olmadığını anlatan Gürün, şunları söyledi:

''Bu bölgelerde yaşayan insanlarımızın da yangına çok hassas ve dikkatli olmaları gerekmektedir. En büyük handikap, içinde yaşanmayan evlerde oluyor. Yangınlar daha çok insan yaşamayan evlerde çıkıyor. Bizim burada esas amacımız bu evlerin sahiplendirilmesi, restore edilmesi ve turizmin hizmetine açılması bunun için de tüm yatırımcı ve turizmcileri Muğla'ya davet ediyoruz. Bu bölgelerde çok rahatlıkla hem kurumsal binalar hem de turizm amaçlı butik oteller yapılabilir.''

-''YANAN HAN LOKANTA OLACAK''-

Tarihi kent dokusu içerisinde bulunan Saburhane Mahallesi'ndeki yanan tarihi Apostol Hanı'nın istimlakını yaparak burayı lokanta olarak düzenleyip turizme kazandırmayı hedeflediklerini anlatan Gürün, ''Bu tarihi mahallenin hareketlenmesi ve turizme açılması için çalışmaları başlattık. Ayrıca belediyemize bağışlanan eski bir hamamın kültür envanterini çıkararak burayı etnografya müzesi ve çeşitli çalışmaların yapılacağı, belediyenin de içinde bulunacağı koruma kurullarının içinde yer alacağı ve görev yapacağı bir mekan haline getireceğiz'' dedi.

Gürün, turizmin 12 aya yayılabilmesi için kültür turizmine ağırlık verdiklerini belirterek, ''Yaptığımız projeler sonucu Muğla'ya dışarıdan da yatırımcı gelecek. Muğla, kısa dönemli konaklamaların özgün mekanlarda yapılabileceği önemli bir merkez. Yatırımcıları Muğla'ya bekliyoruz. Kültür turizmine kazandırdığımız tarihi evleri ziyaret etmek için kentimize gelen turistleri butik otellerde ağırlamayı hedefliyoruz'' diye ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious