Muğla kıyılarında masmavi sularda 'Mavi Yolculuk'

Muğla kıyılarında masmavi sularda 'Mavi Yolculuk' .5958
  • Giriş : 29.07.2007 / 22:55:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 17:33:57

Muğla kıyılarında masmavi sularda yapılan 'Mavi Yolculuk' bölgede tatil yapan turistlerin ilk tercihleri arasında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turistlerin en çok tercih ettiği ''Mavi Yolculuk'' rotası ise ''Fethiye-Ölüdeniz-Kızılada ve Bodrum-İngiliz Limanı-Ballısu-Çökertme.''

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Mavi Yolculuk'ta Bodrumlu tekne ustaları tarafından yapılan ahşap guletler özellikle tercih ediliyor.

Bölgede farklı rotalarda yapılan Mavi Yolculuk 2-3 gün ile 1 hafta arasında değişiyor.

Bazı tur şirketleri ise Bodrum, Fethiye, Datça, Köyceğiz, Marmaris, Gökova ve Sedir Adası'nın koylarını kapsayan günübirlik turlar düzenliyor.

 

Gözde rotalar

 

Turistler tarafından en çok tercih edilen Mavi Yolculuk'un gözde rotaları, İngiliz Limanı-Ballısu-Çökertme, Göcek-Ağalimanı-Baba Adası-Köyceğiz-Göcek, Marmaris-Turunç-Delikliada-Ekincik-Ağalimanı-Göcek, Fethiye-Ölüdeniz-Kızılada, Ayvalık-Midilli-Adalar-Ayvalık, Marmaris-Kadırga-Serçe-Selimiye-Datça ve Hisarönü koyları, Gökova Körfezi, Finike-Kaleköy-Kekova-Kaş-Demre-Finike.

 

Mavi Yolculuk'a Bodrum'dan çıkan turistler Gökova Körfezi'nde onlarca doğal güzelliği ile ünlü koyu görme fırsatını yakalıyor.

 

 

Göcek'ten yolculuğa çıkanlar ise Baba Adası ve Sarıgerme plajını görebiliyor. Bu güzergahtan Köyceğiz'e, caretta carettaları ve çamur banyoları ile bilinen Dalyan'a geçiliyor.

 

Bu rotada, gezi tekneleri yardımıyla Kaunos antik şehrini gezmek ya da çamur banyolarına gitmek mümkün.

 

Peksimet Adası, önünde verilen molada denize giren turistler en fazla ilgiyi bu bölgede avlanmayı çok seven Akdeniz foklarına gösteriyor.

 

Fethiye-Ölüzdeniz'den başlayan Mavi Yolculuk'a katılanlar da, bin 975 metre rakımlı Babadağ'dan yamaç paraşütü ile atlama şansını yakalıyor.

 

Mavi Yolculuk'a çıkan turistler ve mavi yolculuk tutkunları güzergah boyunca kıyıda yer alan lokantalarda verilen molalar ve teknelerde hazırlanan yemeklerle yemek ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Koylar yat turizmine kazandırılıyor

 

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Muğla'nın sahip olduğu bin 124 kilometre kıyı uzunluğu ile İspanya'dan daha fazla kıyı uzunluğuna sahip bir kent olduğuna işaret ederek, "Amacımız her yıl turist sayısında artışı sağlamak. Bu amaçla sık sık yerel yöneticilerle bir araya geliyoruz" dedi.

Muğla ve ilçelerinde bulunan birbirinden güzel 108 koyu turizme ve yat turizmine kazandırmayı hedeflediklerine işaret eden Yiğenoğlu, "Bu koyların ve Mavi Yolcuk güzergahlarının doğal güzelliklerini kaybetmemesi için yoğun çaba harcıyoruz. Bu süreçte sivil toplum kuruluşları ile işbirliği de yapıyoruz. Muğla'yı farklı kılan bu doğal güzellikleri" diye konuştu.

"Koylar imara açılmamalı"

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan ise Bodrum'da ilk turizm hareketinin Mavi Yolculuk ile başladığını hatırlatarak "Mavi Yolculuk yaşatılmalı, Mavi Yolculuk rotalarında kontrolsüz yapılaşmaya izin verilmemeli ve rotasında yer alan koylar imara açılmamalı" dedi.

Bölgedeki koyların imara açılmasının Mavi Yolcuğu tehdit edeceğini iddia eden Ağan, "Kıyılardaki kontrolsüz yapılaşma Mavi Yolculuğu yok edebilir. Bu sürecin süratle önüne geçilmeli" diye konuştu.

Mavi Yolculuk rotasında yer alan Bodrum, Fethiye ve Datça'da yüzlerce koy bulunuyor. Her koy ayrı bir gizem ve güzelliği barındırıyor.

Göcek koylarında yapılan tekne yolculuğu boyunca masmavi bir deniz ve yeşil bir doğa yolculuğuna çıkan turistlere eşlik ediyor. Bölgedeki koylarda, Mavi Yolcuk'a çıkan tatilciler, deniz altındaki güzelliklerin yanı sıra bölgedeki tarihi dokuyu da görüntüleme fırsatı buluyor.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious