Muğla Ören'e mega yat tersanesi

Muğla Ören'e mega yat tersanesi.14321
  • Giriş : 25.02.2008 / 12:32:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:16:45

Ukrayna’nın Odesa kentinde 14 yıldır yaşayan Türk iş adamı Ali Sezen, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ören beldesine “mega yat tersanesi ve çekek yeri” yapacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna'nın Odesa kentinde incelemelerde bulunan Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, AK Parti Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özaslan ve Muğla heyetinde yer alan 12 kişi, 14 yıldır Ukrayna'nın Odesa kentinde yaşayan Muğlalı iş adamı Ali Sezen'in Odesa'da açtığı Muğla-Odesa Turizm Ofisi'ni ziyaret etti.

Ali Sezen, Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu ve heyet üyelerine yaptığı sunumda, ülkede madencilik, turizm, lojistik ve depo faaliyetleri ile uğraştığını belirtti.

Sezen, “Muğla'nın Ören beldesinde mega yat tersanesi ve çekek yeri yapacağımız müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. 20 dönümlük arazi üzerine yapacağımız tesis, 15 milyon dolara mal olacak. Kısa zaman sonra faaliyete geçecek tesiste, mega yatlar yapacağız” dedi.

Türkiye'de olmayan farklı bir projeyi gerçekleştireceklerine ifade eden Sezen, “projemiz daha hayata geçmeden Avustralya'dan iki tane mega yat siparişi aldık. Bizim hedef kitlemiz, öncelikle Ukrayna ve Rusya'nın zenginleri. Ayrıca, dünyanın farklı ülkelerindeki zenginler için mega yatlar yapacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE'DE İLK DEFA UYGULANIYOR
Ören beldesinde yapacakları “mega yat tersanesi ve çekek yeri” projesinin Türkiye'de ilk defa uygulandığını bildiren Sezen, şunları söyledi:

“Bu projenin bir benzeri şu anda sadece İtalya'da hayata geçirildi, ikincisi ise Türkiye'de olacak. Bize yat siparişi veren yatırımcılarımız, tersanemizi istediği zaman ziyaret ederek, yatının yapımını denetleyebilecek. Bunun için bir helikopter pisti yaptıracağız. Proje alanında, 6 tane süper lüks villa yaptıracağız. Yat yaptıran zenginler, villalarda dinlenip tatillerini yapacaklar. Projenin turizme de katkısı olacak.

Yılda 20 bine yakın turisti Ukrayna'dan Türkiye'ye taşıyoruz. Bizim taşıdıklarımız, çok zengin turistler. Bu turistlerin kişi başına Türkiye'de tatilde harcadıkları para 5 bin dolar. Bu çok ciddi bir rakam ve ortalamanın çok üstünde.”

Turizmde her şey dahil sistemine karşı olduklarını ifade eden Ali Sezen, “Biz, her şey dahil sistemiyle 100 dolara ülkemizde 10 gün tatil yapacak turistlere karşıyız. Amacımız, para harcayan turistleri Türkiye ye ve Muğla'ya getirmek. Türkiye'ye götürdüğümüz Ukraynalı turist sayısını, zaman içerisinde 100 bine çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious