Muğla Savcılığı'ndan Evren'e soruşturma

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, İzmir Barosu avukatlarından Noyan Özkan'ın suç duyurusu üzerine 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Muğla Üniversitesi'nde darbeyi öğen açıklamaları hakkında soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savcılığımız tarafından konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Soruşturma bir hayli zaman alacaktır. Çünkü, ifadeler alınacak, kaset çözümleri yapılacak ondan sonra bir karara varılacak." dedi.

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı Kanal D televizyonunda yayınlanan Genç Bakış programına Muğla Üniversitesi'nde konuk olan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 12 Eylül darbesi hakkındaki açıklamaları Türkiye çapında yankı uyandırmıştı. Evren'in, "Bugün aynı durum yaşansa yine darbe yapardım." sözleri üzerine Avukat Noyan Özkan, telgrafla suç duyurusunda bulunmuştu. İzmir eski baro başkanlarından olan Avukat Noyan Özkan, Kenan Evren'in açıklamaları hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 215'inci maddesi gereğince işlem yapılmasını istemişti. Türk Ceza Kanunu'nun 215'inci maddesi şöyle: "İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious