Muğla'da büyük deprem olacak

Muğla'da büyük deprem olacak.13735
  • Giriş : 07.05.2009 / 16:44:00

Ahmet Necdet Işıkara, Muğla'daki deprem gezisinde, Fethiye'de 7 şiddetinde deprem beklediklerini ancak zamanının bilinemeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kızılay Derneği Genel Başkanlığı tarafından Toplum Liderlerinin Teşkilatlandırma Projesi kapsamında Muğla İl ve İlçe Müftülüklerine yönelik "Afet Zararlarını Azaltma Programı" konulu eğitim semineri verildi. Muğla Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Toplantı salonunda düzenlenen seminere Türk Kızılayı Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Muğla Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, Belediye Başkanı Yardımcısı Selahattin Sapmaz, İl ve İlçe Müftüleri ve Vaizler katıldı.

7 ŞİDDETİNDE deprem OLACAK AMA NE ZAMAN
Türk Kızılayı Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kandilli Rasathanesinden aldığı verilere göre Muğla'nın her tarafının sallandığını, Türkiye'de Muğla'nın dışında böyle bir bölgenin olmadığını kaydetti. Işıkara, "Muğla'da o kadar çok deprem oluyor ki, bunların çoğunu sizler hissetmiyorsunuz. Bilim dünyasında küçük küçük depremlerin kümeleştiği yerin bir büyük depremin yeri olarak düşünülür. Ama; şu gördüğünüz manzara Muğla'nın gerçeği. Muğla'daki insanımız ilçelerde dahil depremden korunman tek ve vazgeçilmez yolu olan güvenli yapıdan vazgeçmeyecek. 1957'de meydana gelen Fethiye depremini ele alırsak 7'nin üzerinde oluyor, potansiyel bir deprem tehlikesi var ama zamanını söylememiz mümkün değil" ifadelerini kullandı. Konuşmasında sık sık Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerden bazılarını okuyarak işin ehline verilmesini ve herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Işıkara, camilerin de dernekler tarafından değil, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

DEPREM ALLAH'IN GAZABI DEĞİLDİR
Depremin, Allah'ın gazabı da takdiri de olmadığını belirten Işıkara, "Bu dünyanın yaratılışında var. Dolayısıyla Cuma günleri deprem konusunda camilere vaiz vermeye gidiyorum. Depremden korunma bilincini cemaatle paylaşıyorum. Onlara söylediğim şey şu Allah'ın gazabı değildir, çünkü Allah çok merhametlidir, çok bağışlayandır. Ama bir ders olarak görüyorum. Ne diyor, önce tedbirini al, sonra tevekkül et. Bakara süresinde geçen bir ayetten işi ehline ver diyor. İşi ehline ver dediğin zaman, zemin etüdünü yer bilimci yapsın, mimari projeyi mimar yapsın, inşaatı kim yapsın, inşaat mühendisi yapsın. Ama biz ne yapıyoruz, özellikle yerel seçimlerden önce inanılmaz bir kaçak yapı furyası başlıyor ve de bunu seçimden sonra gidip yıkıyoruz" dedi.

Akşam

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*