Muğlalı çevrecilerden hukuk zaferi

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Muğlalı çevreciler, koyların ve orman arazilerinin korunması için başlattıkları hukuk mücadelesini kazandı. 10 ildeki 53 ormanlık arazinin tahsisleri iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanvekili Arif Yılmaz, deniz ve yat turizmine darbe vuracağı gerekçesiyle, Muğla Bölge İdare Mahkemesi'ne tahsislerin iptali için açtığı davayı kazanmıştı.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını Danıştay 6'ncı Dairesi de onadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kararla birlikte, Muğla'daki 6 koyun da aralarında bulunduğu, 10 ildeki 53 orman arazisinin tahsislerini iptal etti.

Yaklaşık 6 bin dönüm hazine ve orman arazisinin turizme tahsis edileceği alanlarda, sekiz lüks tatil köyünün yapımı planlanıyordu.

Bakanlık iptal kararını ilan etmişti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Danıştay'ın "orman arazilerinin turizm amaçlı tahsislerinin yürütmesini durdurma" kararının ardından, bu kapsama giren 53 tahsisin iptal edildiğini 16 Şubat'ta ilan etmişti.

Bakanlık, Danıştay kararından etkilenen 53 turizm yatırımcısına birer mektup göndermiş ve tahsislerin iptal edildiğini, teminat mektuplarının iade edilebileceğini belirtmişti.

Danıştay 6'ncı Dairesi'nin orman arazilerinin turizm amaçlı tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı, Lara Temalı Park ihalesini, Çeşme turizm kenti projesini, Sorgun ormanları içerisine yapılacak otel ve golf alanlarını, Kuzey Antalya ve Oymapınar turizm kentleri projesi ile Mersin-Tarsus bölgesi projesini de etkiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious