Muğla'da kene uyarısı

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Bazı illerde kene ısırması sonucu ortaya çıkan ve ölümlere yol açan Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığına karşı Muğla Tarım İl Müdürlüğü vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu tür enfeksiyonlarda ölüm oranlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Muğla Tarım İl Müdürlüğü, olası kene ısırığına karşı dikkatli olunmasını istedi. Yapılan uyarıda, "İnsan vücuduna yapışan keneler kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden, patlatılmadan ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle doğrudan alınmalıdır. Isırılan yer bol sabunlu suyla yıkanıp, alkolle temizlenmelidir. Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, kolonya, gazyağı v.b) dökülmemelidir. Bu maddeler kenenin kusmasına sebebiyet vereceğinden hastalık bulaştırma riskini daha da artırmaktadır." denildi.

Kene tarafından ısırılan kişinin iki hafta süreyle ateş ve diğer belirtiler yönünden takip edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, ısırık sonrası ateşin 38.5 derece veya üzerinde olması halinde hastanın acilen tam teşekkülü hastahaneye kaldırılması gerektiğini belirtiyor. Hastalıkla mücadele için hayvan barınaklarının ve otlakların keneye karşı ilaçlanması konusunda da vatandaşları duyarlı olmaya çağıran yetkililer, mümkün olduğu kadar kene olabilecek alanlardan uzak durulması tavsiyesinde bulunuyorlar. Ahırlar, hayvan otlakları ve hayvanların bakıldığı yerlerde ilaçlamanın yapılmasını istenirken, kene ile mücadelenin zorluğuna da dikkat çeken yetkililer, muhtemel bir ısırığa karşı sağlık kuruluşlarından yardım istenmesi gerektiğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious