Muhafazakarlara destek azaldı

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Almanya'da yapılan bir araştırmada Başbakan Angela Merkel'in başında olduğu Hristiyan Muhafazakarlara olan desteğin azaldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine çıkan Allensbach Enstitüsü'nün aylık araştırmasına göre iktidardaki Hristiyan Muhafazakarlara destek yüzde 31.6 olarak çıktı. Geçen ay yapılan araştırmada destek yüzde 35.8 olarak çıkarken Mart 2000'de yapılan araştırmada destek yüzde 31.3 olarak belirlenmişti.

Gazeteye araştırma ile ilgili yorum yapan Allensbach Enstitüsü'nden Renate Koecher, "Bölünmüş gözüken Muhafazakarlar kendisi ile kavgalı gözüküyor." dedi. Aynı araştırmada "Büyük Koalisyonun" ortağı Sosyal Demokratlara da desteğin yüzde 28.8'den yüzde 30.4'e çıktığı belirlendi.

Başbakan Merkel ile aralarında koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Demokratların lideri Edmund Stoiber'in de olduğu muhafazakar eyalet liderleri arasındaki sorunlar muhafazakarlara oy kaybettirdi. Koecher, "Bu yılın başından beri Muhafazakarları bölünmüş görenlerin oranında yüzde 32'den yüzde 52'ye doğru bir artış oldu. Seçmenlerin sadece yüzde 21'i bu iki partiyi birbirine yakın görüyor." dedi. Koecher değerlendirmesinin devamında, "Seçmenlerin yüzde 27'si Muhafazakarların toparlanacağını düşünürken yüzde 45'i Muhafazakarlara destekte azalma olacağını düşünüyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious