Muhafazakârlık şimdi moda!

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

New York Times gazetesi, Türkiye'de muhafazakar eğilimlerin yükseliş içinde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York Times gazetesinde yayınlanan bir haber-analizde, Avrupa Birliği içinde Türkiye'yi kabul etmeme konusunda belirsizliğin olduğu bir dönemde, Türkiye'de muhafazakarlığın yükselişte olduğu yönünde işaretler olduğu ifade edildi.

AB DESTEĞİ DÜŞTÜ

Haberde, Sabancı ve Işık üniversitelerinden Prof. Dr. Ali Çarkoğlu ve Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu'nun yaptığı bir araştırmada, 2003 yolunda yüzde 74 olan Avrupa Birliği'ne desteğin bu yıl yüzde 58'e düştüğü kaydedildi.

Türkiye genelindeki 23 şehirden 1846 yetişkin üzerinde yapılan araştırmada güçlü bir dini etkinin de sezildiği kaydedilen haberde, araştırmaya katılanların yüzde 60'ının, kızlarının Müslüman olmayan biri ile evlenmesine karşı çıkacaklarını söylediği aktarıldı.

BAŞÖRTÜLÜLERİN SAYISI ARTTI

"Din temelli partilerin küllerinden doğan" AKP'nin 2002 yılında iktidara geldiği hatırlatılan haberde, bu tarihten itibaren ülkede kamusal alanda muhafazakarlığın daha çok göze çarpar hale geldiği, sokaklarda dolaşan başörtülü kadınların sayısının arttığı ifade edildi.

TÜRBANDA AB UMUDU

Haberde, başörtüsünün hala kamu kurumlarında yasak olduğu ancak dini muhafazakarların AB'nin Türkiye'ye bu yasağı kaldırması konusunda baskı yapacağı umudu içinde olduğu kaydedildi.

İSLAMİ ŞİRKETLER YÜKSELİŞTE

İslami şirketlerin, ülkede değişen bu eğilimden yararlandığı ifade edilen haberde, Tekbir Giyim'in sahibi Mustafa Karaduman'ın halen 22 mağazası olduğu ve gelecek 3 yılda bu sayıyı 78'e çıkarmayı planladığı ifade edildi. Haberde Karaduman'ın, "Türkiye'deki her şehre bir mağaza açsak bile artan taleplere yanıt veremeyebiliriz" dediği aktarıldı.

Karaduman'ın güçlü bir AB destekçisi olmadığını kaydeden gazete, muhafazakar işadamının bunun yerine gümrüklerdeki vergilerini kaldırılarak Balkanlar, Orta Asya ve Orta Doğu ile iş yapılmasının daha kazançlı olacağına inandığını belirtti.

Haberde son olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın Avrupa Biriliği üyeliğine ciddi önem verdiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious