Muhalefet, Bahçeli'ye kazan kaldırdı!

Muhalefet, Bahçeli'ye kazan kaldırdı!.8734
  • Giriş : 02.06.2009 / 06:30:00
  • Güncelleme : 01.06.2009 / 23:33:31

MHP içindeki muhalifler Devlet Bahçeli'ye kazan kaldırdı. MHP'de olağanüstü kongre yapılacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP'de geri dönüşü olmayan yola girildi. Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, 255 delegenin noter tasdikli imzasıyla olağanüstü kongre sürecini başlattı. Aydın, “Biz yaklaşık 327 delegenin imzasını aldık ancak bunların 255'ini teslim ediyoruz” dedi.

Aydın, olağanüstü kongre çağrısı için “Kanun emridir. Bunun yerine getirilmesi bir mecburiyettir” diyerek, “Genel Merkezce yerine getirilmemesi halinde de hukuk yolu açıktır. Olağanüstü kongre kaçılamaz, yapılması mecburi bir kongredir” tespitini yaptı.

Tabanı kapsayan arzu

Aydın, “Türk milletinin hissiyatına tercüman olacak milli ve dini değerleriyle örtüşebilecek programı uygulayıp iktidar rotasına girecek MHP'ye ihtiyaç var. Bu, tabanı kapsayan arzudur. Delegasyonumuzun yüzde 80'i de bu şekilde düşünmektedir” diye konuştu

Bahçeli aday olamaz

Parti yönetiminin kongreden kaçacağını tahmin etmediğini belirten Aydın, şunları kaydetti: “Bu olağanüstü kongre yapıldığında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tüzüğümüzdeki '5 defadan fazla aday olamayacaktır' maddesine göre aday olamayacaktır.”

KONGREDEN KAÇILAMAZ

MHP'de kongre sürecini başlatan noter tastikli 255 imza ile basın karşısına çıkan Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, “Olağanüstü kongreden kaçılamaz, yapılması mecburi bir kongredir. Kanun emridir” dedi

Aydın, delegenin iradesine karşı çıkılması durumunda hukuk yolunun açık olduğunu da dile getirdi: İlgili mahkemeler karar alarak hukukun yolunu işletmektedir. Genel Merkezin bu kongreden kaçacağını tahmin etmiyorum

Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, MHP'yi olağanüstü kongreye götürecek yeterli imza sayısına ulaşıldığını açıkladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında yeterlik sayısı olan 255 noter tasdikli imzayı basın mensuplarına gösteren Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, kurultayın olağanüstü toplanması için gerekli bütün şartların yerine getirildiğini, bundan sonraki sorumluluğun MHP Genel Merkezi'nde olduğunu kaydetti.

Hukuk işlesin

Olağanüstü kongrenin siyasi partiler ve dernekler kanununda var olan bir hak olduğunu ifade eden Aydın, “Kanun emridir. Bunun yerine getirilmesi bir mecburiyettir. Genel Merkezce yerine getirilmemesi halinde de hukuk yolu açıktır. İlgili mahkemeler karar alarak hukukun yolunu işletmektedir. Olağanüstü kongre kaçılamaz, yapılması mecburi bir kongredir” dedi. Parti yönetiminin kongreden kaçacağını tahmin etmediğini belirten Aydın, şunları kaydetti: “Burada önemli olan husus, bu olağanüstü kongre yapıldığında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tüzüğümüzdeki 5 defadan fazla aday olamayacaktır maddesine göre aday olamayacağıdır. Altı çizilmesi gereken konu budur.”

Değişim isteğinin göstergesi

Açıklamalarının ardından soruları cevaplayan Aydın bir basın mensubunun 'İlk yaptığınız toplantıdan sonra MHP yönetiminden Sayın Bahçeli ya da herhangi bir parti yöneticisi ile görüştünüz mü? “ sorusuna şöyle karşılık verdi: ” Benim ilk yaptığım olağanüstü kurultay çağrımdan sonra parti yöneticileri alelacele ayaküstü demeçler verdiler. Daha sonra inceleyip bu işin doğru olduğunu gördükten sonra bunun olağan kongrede değiştirildikten sonra Bahçeli'nin Genel Başkanlığa aday olacağını ifade ettiler. Biz yaklaşık 327 delegenin imzasını aldık ancak bunların 255'ini teslim ediyoruz. Bu Milliyetçi Hareket Partisi'ndeki değişim isteği ve arzusunu gösteren bir durumdur. Bunun önünde durulmamalıdır. MHP'nin önünü yeniden açacak ve ona yeniden yapılanma imkanı verecek ve adındaki gibi hareketi ile Türk milletinin hissiyatına tercüman olacak milli ve dini değerleriyle örtüşebilecek yapılanma programını uygulayıp iktidar rotasına girecek bir MHP'ye ihtiyaç var. Bu tabanın neredeyse bütününü kapsayan bir arzudur. Delegasyonumuzun yüzde 80'i de bu şekilde düşünmektedir

Karar alınırsa adayım

MHP'de yürüttükleri hareketin muhalefet hareketi olmadığının altını çizen Aydın, 'olağanüstü kongre kararı alınırsa aday olacak mısınız' sorusuna ise “Biz bu partide kuruluşundan beri görev aldık. Başka parti de gözümüzü kırpmamış insanlarız. Başka partilerde ne olduğu bizi ilgilendirmez. MHP bir türlü iktidar rotasına giremeyen bir parti haline dönüşmüştür, bu bizi rahatsız etmiştir ve biz demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Biz sözümüzü parti kurultayında söyleyeceğiz. Olağanüstü kongre gündeme geldiğinde adaylığımla ilgili kararımı o zaman vereceğim. Ama şu an itibarıyla olağanüstü kongre kararı alınırsa aday olacağımı ifade edebilirim” diyerek aday olacağının sinyalini verdi.

“Milliyetçi Hareket Partisi'ndeki değişim isteği ve arzusunun önünde durulmamalıdır”

Sultayı engelleyen madde korunmalı

“Genel başkanın üst üste seçilmesini 5 kere ile sınırlandırılan madde aynen kalmalıdır”

Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan siyasal partileri güçlendirecek temel dinamiklerden birisi de, hiç kuşku yok ki demokratik kurul ve kurallardır. MHP açısından yapılması gereken de demokratik kurul ve kuralların işletilmesidir. Daha önceki basın toplantısında ifade ettiğim gibi, kurucu Genel Başkanımız Alparslan Türkeş tarafından isabetle konulan MHP tüzüğünün 43. maddesindeki genel başkanını üst üste seçilmesini 5 kere ile sınırlandıran madde, bir vasiyet ve bir emanet kabul edilerek aynen korunmalıdır. Daha önceki çağrımızda da belirttiğimiz gibi, MHP Tüzüğünün 56. maddesinin (b) bendinde yer alan “olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz” ibaresinin acilen kaldırılması gerekmektedir. Büyük kurultay delegelerinin iradelerini işlevsiz hale getiren ve delegelerin iradelerine bir anlamda ipotek koyan, bu ibare, MHP'nin demokratikleşmesinin önündeki en büyük engeldir. Çünkü bu ibare, siyasi partilerin hayatında adeta demokratik bir sigorta işlevi gören olağanüstü kurultaylara, anlamını kaybettirmektedir. Olağanüstü kurultay yapabilirsiniz ancak, seçim yapamazsınız. Böyle bir kurultayın bir anlamı, değeri ve gereği yoktur.

Bu meşru talep ertelenemez savsaklanamaz

Konuşmasında büyük kurultay delegelerinin hür iradelerinin gereğini yaparak, MHP'yi olağanüstü kurultaya çağırdığını ifade eden Koray Aydın, “Bu olağanüstü kurultay 19 Kasım 2006 tarihinde yapılan olağan kurultayı teşekkül ettiren 1174 delege ile toplanacaktır. Buna göre gerekli olan delege sayısının üzerinde bir rakama ulaşılmıştır. Siyasi Partiler Kanunu, MHP Tüzüğü ve diğer mevzuat hükümlerine göre olağanüstü kurultayın toplantıya çağrılması için gerekli bütün şartlar yerine getirilmiştir “ diye konuştu. Bu aşamadan sonra sorumluluğun artık Devlet Bahçeli ve MHP Genel Merkezi'nde olduğunu dile getiren Bayındırlık ve İskan eski Bakanı, şunları kaydetti:

Hemen çağrı yapılmalı

Bu haklı, meşru ve yerinde talebin, ertelenecek, ötelenecek ve savsaklanacak bir tarafı yoktur. Tüzüğümüzün ilgili maddesine göre, olağanüstü kurultay çağrısı için büyük kurultay delegelerinin 5'te 1'inin çağrısı yeterlidir. Büyük kurultay delegelerinin olağanüstü kurultay çağrısı, çok önemli bir demokratik haktır ve mutlaktır. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, hiç vakit geçirmeden olağanüstü kurultaya herkesi çağırmalı ve kendisinin de dediği gibi orada her şey görüşülmelidir. Bu çağrıda MHP açısından endişe edilecek hiçbir şey yoktur.

Partinin önü açılacak

Demokratik kurallar ve kurullar işleyecek, ülkücü irade tecelli edecektir. Delegelerin hür iradelerine saygı, aynı zamanda hukukun, demokrasinin ve ülkücü vakarın da başta gelen şartıdır. İnancım odur ki; MHP olağanüstü kurultayı toplanacak ve tüzükte yer alan ” olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz “ ibaresini kaldıracaktır. Ve böylece MHP'nin önü açılacaktır.”

Ülkücü iradenin tecelli ettiği yer kurultaydır

Koray Aydın, siyasi partilerin en üst karar organlarının kurultaylar olduğunu söyledi.Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, ülkenin kritik bir dönemden geçtiği süreçte MHP'nin kendi içndeki sorunları ertelemeye tahammülü olmadığını söyledi. Konuşmasında 29 Mart yerel yeçimleri'nin ardından düzenlediği basın toplantısında; parti tüzüğü gereğince yeniden aday olması mümkün olmayan Bahçeli'yi olağanüstü kurultayı toplayarak, MHP'nin önünü açmaya davet ettiğini hatırlatan Aydın, şunları kaydetti:

Yetki delegelerde

“Genel Başkanımızın ve Genel Merkez yöneticilerinin şu ana kadar yaptıkları açıklamalar, ne yazık ki MHP açısından işaret ettiğim belirsizlikleri ortadan kaldırmamıştır. Türk siyasetinin ve dolayısıyla Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin, ülkenin içinden geçtiği bu kritik süreçte, karşılaştığı sıkıntıları ertelemeye, ötelemeye, savsaklamaya tahammülü kalmamıştır. MHP, sahip olduğu tarihi misyonu, tecrübesi, kadrosu ve ideolojik birikimiyle karşılaştığı sorunları, hiç vakit kaybetmeden çözecek kudrete ve kabiliyete fazlasıyla sahip bir partidir. Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi MHP kendi iç sorunlarını elbette ki yasal ve meşru zeminlerde, yani kurultaylarda çözecektir. Bilindiği gibi, siyasi partilerin en üst karar organı kurultaylardır. Kurultaylar, her biri, il kongrelerinden seçilip gelen, üst kurul delegeleri ile, tabii delegelerden teşekkül etmektedir. Parti tüzüğümüze göre, büyük kurultay delegelerinin görev süresi, bir sonraki olağan kurultaya kadar, aynen devam etmektedir. Büyük kurultay delegeleri, partinin Genel Başkanını, genel merkez yönetimini ve hatta isterlerse partinin adını, amblemini ve programını dahi değiştirme hak ve yetkisine sahiptirler. Partimiz açısından bu durumu değerlendirecek olursak; Milliyetçi Hareket Partisi'nin büyük kurultayları, ülkücü iradenin tecelli ettiği yerin adıdır ve en meşru zeminidir.”

Zaman kısıtlaması yoktur

Anayasa, Siyasi Partiler Kanunu, MHP Tüzüğü ve diğer mevzuatlarda büyük kurultay delegelerinin iradelerinin tecelli etmesine bir zaman kısıtlaması getirilmediğini de ifade eden Bayındırlık ve İskan eski Bakanı, “Bu yüzden partilerin hayatında, olağan kurultaylar kadar, olağanüstü kurultaylar da önemli bir yer tutmaktadır. Hatta partilerdeki yenilenme ve atılım dönemlerinin, olağanüstü kurultayların ardından gerçekleştiği de bilinen bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Cihan Paçacı: Dilekçe incelenecek

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın düzenlediği basın toplantısının ardından, 255 imzalı olağanüstü kongre başvurusu MHP Genel Merkezi'ne ulaştı. Kongre istemini içeren dilekçeyi eski Keskin Belediye Başkanı Bülent Altınışık, beraberinde noter ile birlikte MHP Genel Merkezine giderek yazı işleri müdürlüğüne iletti. Altınışık, genel merkezden ayrılırken yaptığı açıklamada, “Başvurumuzu yaptık. Olumlu karşıladılar. Gereğinin yapılacağı yönünde bilgi verdiler” dedi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise, dilekçenin parti genel merkezine ulaştırıldığını doğrulayarak “Demokratik bir hakkı kullanmak üzere yapılan bu başvuru genel merkezimizce yasa ve tüzük hükümlerine uygunluğu ve geçerliliği konusunda incelenecektir.Bu inceleme sonucunda da yine yasa ve tüzük hükümleri doğrultusunda hareket edilecektir” dedi.

YENİÇAĞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*