Muhalefet, dış politikayı eleştirdi

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesinin ele alındığı TBMM Genel Kurulu'nda söz alan muhalefet milletvekilleri, hükümetin AB ile yürütülen müzakerelerde izlediği politikayı eleştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Grubu adına Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde söz alan İstanbul Milletvekili Onur Öymen, Kıbrıs'ta ambargonun kaldırılmasına ilişkin kararın uygulanması için herhangi bir şart bulunmadığını, Türkiye'den bunun için havaalanı ve liman açmasının istenmediğini söyledi. ''Türkiye ya Kıbrıs'ı ya AB'yi feda edecektir'' diyen Öymen, birçok AB üyesi ülkenin Türkiye'nin bazı konularda taviz vermemesi halinde, müzakereleri devam ettirmeyeceklerini açıkça ifade ettiğini kaydetti.

Annan Planı doğrultusunda AB Konseyi'nin, Kıbrıs'taki ambargoların kaldırılmasını kararlaştırdığını, bunun da Hükümetin tek kazanımı olduğunu savunan Öymen, AB Konseyi'nin bu kararını Güney Kıbrıs AB'ye üye olmadan önce verdiğini ancak uygulamadığını dile getirdi. Bu kararın, koşulsuz uygulanması gerektiğini vurgulayan Öymen, "Sizden havaalanı, liman açmanızı isteyen yok. Siz kendi kendinize yapıyorsunuz. Meclis'in onayını almadan, bir havaalanı bir liman açma taahhüdü nasıl verirsiniz'' diye konuştu.

Onur Öymen, Hükümetin dış politikaları doğrultusunda Türkiye'nin, adım adım Kıbrıs devletini tanıma yoluna gittiğini ileri sürdü. Alttan alma politikasının Türkiye'ye neye mal olduğunun artık görülmesi gerektiğini ifade eden Öymen, "Alttan alarak, yumuşak davranırsanız bir yere varamazsınız. Türkiye'nin dış politikası iflas etmiştir. Verdiğiniz taviz peşin, alacağınız veresiyedir" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, 1995 yılında Meclis'te yaptığı bir konuşmada AB'nin Hristiyan birliği olduğnu söylediğini hatırlatan Öymen, ''Şimdiye kadar ne değişti. Hristiyanlar, hidayete mi erdi? Hristiyan Birliği kurmaktan vaz mı geçtiler?'' dedi. Başbakan Erdoğan'ın KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a ilişkin sözlerini eleştiren Öymen, ''Denktaş'ın Türkiye'de konuşmasını men edecek siyasi güç, daha anasından doğmadı'' dedi.

KAZAN KAZAN POLİTİKASI, KAZI KAZAN HALİNE GELDİ

Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde ANAVATAN Grubu'nun görüşlerini açıklayan Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber, hükümetin dış politikasını eleştirerek, hükümetin izlediği 'kazan kazan' politikasının, 'kazı kazan' politikasına dönüştüğünü savundu.

AB İlerleme Raporlarında yer alan yolsuzlukla mücadele konusunda 4 yıldır hükümetin hiçbir adım atmadığını dile getiren Amber, AB'nin Kıbrıs konusunda istediği tavizlerin, Annan Planı'nın da ötesine geçtiğini ifade etti. Şanlı bir tarihi olan KKTC'nin, asla siyasi entrikalara alet edilemeyeceğini ve KKTC'den taviz verilemeyeceğini vurgulayan Amber, Dışişleri Bakanlığı'nın Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tutumunu da eleştirdi. Amber, Ermeni sorunu ve bölücü örgüt PKK ile mücadelede Dışişleri Bakanlığı'nın daha etkin olmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious