Muhalefet, Gül'ün adaylığı için ne dedi? İşte yorumlar

Muhalefet, Gül'ün adaylığı için ne dedi? İşte yorumlar.7651
  • Giriş : 14.08.2007 / 11:30:00

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Abdullah Gül isminde karar kılınmasına muhalefetten ilk tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP, Gül'ün aday olmasıyla ilgili kriz beklemiyoruz açıklaması yaparken, CHP, Gül'e randevu verilip verilmemesini ise MYK'da görüşecek.

MHP: Kriz beklemiyoruz

Gül'ün adaylığına MHP'den sıcak mesajlar geldi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, kaos ya da kriz beklemediklerini açıkladı.

Paçacı, şunları kaydetti: "Abdullah Gül'ün adaylığı beklenen bir gelişmeydi. Zaten seçim öncesinde adaydı. Bir siyasî inatlaşma yüzünden bu süreç krize dönüştü ve erken seçim oldu. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde MHP Meclis'teki yerini alacak. 367 ile ilgili problem olmayacak. AK Parti'nin sandalye sayısı Abdullah Gül'ü üçüncü turda seçebilecek durumda. Bundan sonra kaos ve kriz olmayacağı kanaatindeyim." MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da cumhurbaşkanlığı seçimi oylamasına katılacakları yönündeki açıklamalarını tekrarladı. Vural, "Oylamada TBMM'de olacağımızı belirtmiştik, tavrımızda herhangi bir değişiklik olmayacak.'' dedi. Vural, "MHP olarak asıl önemli olanın aday değil, zihniyet olduğunu dile getirmiştik, biz kişiler nezdinde değerlendirme yapmayı uygun görmüyoruz." görüşünü dile getirdi. Vural, tüm siyasi partilerin edindikleri tecrübe doğrultusunda sorumluluk anlayışı ile davranması gerektiğini ve süreci sağlıklı olarak götürmesinin gerekliliğine işaret etti.

CHP: Gül'e randevuyu MYK'da görüşecek

CHP, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıktı. CHP'liler, Erdoğan'ı da 'uzlaşma arayacağız' sözünde durmamakla suçladı. CHP yönetimi, bugün yeni süreci tartışmak için MYK'sını topluyor.

AK Parti'nin Köşk için Abdullah Gül'ü aday göstermesine CHP sert tepki gösterdi. Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Atatürk'ün koltuğuna oturacak kişinin Anayasa'nın temel niteliklerini benimsemiş bir isim olması gerektiğini, Abdullah Gül'de ise bu niteliğin olmadığını savundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesinde Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda 'uzlaşma arayacağız' dediğini hatırlatan Öymen, "Görünen o ki, Başbakan taahhüdünü yerine getirmedi. Sayın Gül, tek aday olarak görünüyor. Bunu yadırgadık. Bu tablo Erdoğan'ın ifade ettiği uzlaşma düşüncesini yansıtmıyor." dedi. Cumhurbaşkanı belirlemenin bir partinin iç işi olmadığını kaydeden Öymen, "Korkarız ki yeni tablo huzur ve işbirliğine katkıda bulunmayacaktır. Gül hakkında ciddi kuşkularımız var." diye konuştu. CHP Milletvekili Ali Topuz ise CNNTürk televizyonunda "Başbakan sözüne güvenilmeyen bir lider olarak tarihe geçecek." ifadesini kullandı. Abdullah Gül, bugün muhalefet partilerine yapacağı ziyaret çerçevesinde CHP'den de randevu istedi. Parti yönetimi bu sabah yapacağı değerlendirme çerçevesinde Gül'ün talebine cevap verecek. Öte yandan saat 13.00'te yapılacak Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında partinin bu konuyla ilgili politikaları tartışılacak.

DTP, Gül'ün adaylığına sıcak bakıyor

DTP milletvekillerinin büyük bölümü Ankara dışında olduğu için Gül'ün randevu talebine çarşamba ya da perşembe günü cevap verilecek. Ancak parti genelinde Gül'ün ismine sıcak bakıldığı belirtildi.

DTP'nin eski Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Gül'e başarılar diledi. Ülkenin demokrasiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Türk, şöyle devam etti: "Diyaloğa ihtiyacımız var. Ülkenin sorunlarını çözmeye yönelik yeni bir döneme ihtiyacımız var. Biz demokratik yöntemlerle çözüme ulaşacağına inanıyoruz. Bir kişinin eşinin başının türbanlı olup olmaması önemli değil, önemli olan herkesi kucaklayacak bir yaklaşım içinde olmasıdır. Sayın Gül'den tüm ülkeyi kucaklamasını bekliyoruz. Biz sivilleşmeyi, demokrasiyi hedefliyoruz. Arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonrası fikrimizi açıklayacağız. Sayın Gül'e hayırlı olmasını istiyoruz. Bu ülkenin sorunlarını çözmeye aday bir Cumhurbaşkanı olması temennimiz." Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise Gül'ün adaylığının ülkeye 'hayırlı' olması temennisinde bulundu. Sakık, "Umarız Türkiye'de artık cumhurbaşkanlığı tartışmaları sona erer, ülke huzura kavuşur. Biz sorunların çözülmesini istiyoruz. Yeni Cumhurbaşkanı Türkiye'yi kucaklamalı ve demokratikleşmeden yana olmalı. Biz oylamada Meclis'te olacağız." şeklinde konuştu.

DP: Türkiye'nin en meşru Cumhurbaşkanı olacak

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili olarak, "Bu, cumhuriyetin gücüdür." yorumunu yaptı.
AK Parti'nin halk iradesine riayet ettiğinin altını çizen Adan, "Milletimiz 22 Temmuz'da 'daha demokrat Türkiye' iradesini ortaya koymuştur. Türkiye'de artık hiçbir güç, 'daha demokrat Türkiye'nin önünde duramaz. Halk 22 Temmuz'da bunu ispatlamıştır. Dolayısıyla Abdullah Gül, Türkiye'nin en meşru Cumhurbaşkanı seçilecektir." diye konuştu. Adan, muhalefet partilerini de uyarırken, "Biz 27 Nisan'da oylamaya katılmadık, halk 22 Temmuz'da bize de gerekli uyarıyı yapmıştır. seçim başarısızlığımızın temelinde bu vardır." sözleriyle aynı hatayı tekrarlamamaları ikazını yaptı. DP olarak kendilerinin 27 Nisan'da meseleye siyasi olarak baktıklarını söyleyen Adan, şöyle devam etti: "Ancak halk buna bir demokrasi mücadelesi olarak bakmıştır. 22 Temmuz'un galibi cumhurbaşkanlığı seçimidir. Yüzde 47'nin dinamik yapısının temel taşı 367 dayatmasıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi yetkili organları, halkın bu iradesine saygılı davranmışlardır. Kendilerini tebrik ediyorum."

DSP kararı bugün verecek

DSP Genel Sekreteri Masum Türker, parti olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığını değerlendirdikten sonra bir karara varacaklarını söyledi. Türker, "AKP, Cumhurbaşkanı seçiminde meclis Başkanı seçimindeki yolu izlemedi. Bu durum, AK Parti'nin söylemleriyle çelişti. Parti olarak Abdullah Gül'ün adaylığını değerlendirdikten sonra bir karara varacağız.'' diye konuştu. DSP'li Türker, Gül'ün randevu talebinin henüz kendilerine ulaşmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious