Muhalefet, ifade özgürlüğü için girişilen çabaya karşı

Muhalefet, ifade özgürlüğü için girişilen çabaya karşı.13416
  • Giriş : 14.04.2008 / 15:08:00

CHP ve MHP, TCK'nın 301'inci maddesinde değişiklik teklifine karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP'li Okay, hükümetin "dış baskı ve dayatmalar" karşısında 301'inci maddeyi değiştirme kararlılığı içine girdiğini ifade etti.

Okay, hükümetin "AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso gelecek" diye bir anda heyecana kapıldığını, "Türkiye'de sanki özgürlüklerin önünü açan en önemli maddeymiş gibi, hukuk tekniğine aykırı şekilde" değişikliğin TBMM Başkanlığı'na sunulduğunu söyledi.

Okay, "301'inci maddenin böylesine bir dış dayatma nedeniyle TBMM'ye sunulmuş olmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

"Bugüne kadar örneği yok"

Bu suçtan kovuşturma yapılmasının, cumhurbaşkanının iznine bağlanmasını da değerlendiren Okay, bu durumun, Anayasa'nın 104'üncü maddesindeki cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini belirleyen hükümlere aykırı olduğunu savundu.

Okay, bugüne kadar cumhurbaşkanının yargısal işlemlere böylesine müdahil olduğu hiçbir örnek olmadığını ifade ederek, "Bu, cumhurbaşkanının doğrudan yargıya müdahalesi olduğu gibi, 'cumhurbaşkanı tarafından hakkında dava açılanlar, Cumhurbaşkanı tarafından hakkında dava açılmayanlar' diye ayrıma neden olacak. Cumhurbaşkanı makamının bu kadar tartışmalı hale getirilmesini doğru görmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Okay, dava sonucunda verilecek kararların da cumhurbaşkanlığı makamının yargı kararlarıyla tartışılır hale gelmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

Kurumların görüşü

İktidarın, düzenlemeyi neden tasarı değil de yasa teklifi olarak TBMM gündemine getirdiğinin sorgulanması gerektiğini ifade eden Okay, "İktidar, tasarı olarak getireceklerini söyledikleri değişikliği, tasarıya ilişkin görüş bildirmekle yükümlü olan kimi kurumların görüşünü almadan parlamentoya taşıyarak, kurumların elinden böyle bir tartışmayı kaçırmak amacına yönelmiştir" dedi.

AB ülkelerinde de 301'inci madde benzeri uygulamalar olduğunu anlatan CHP'li Okay, "301'inci madde uygulamasıyla yapılmak istenen açıkçası, Türklüğe hakaretin veya Türk milletine hakaretin meşrulaştırılmasıyla, hepimizin korumakla yükümlü olduğu değerlere hakareti meşrulaştırmaksa, buna CHP'nin izin vermesi mümkün değildir" diye konuştu.

"CHP özgürlüklere karşı değil"

CHP Grup Başkanvekili Okay, eleştiri içeren açıklamaların suç olmadığını ifade ederek, "Cezalandırılan hakaret ve aşağılamadır. Hakaret eden, aşağılayan herkes, eyleminin ve söyleminin müeyyidesini kabullenmek zorundadır" dedi.

CHP'nin özgürlüklere karşı olmadığını bildiren Okay, "Ama hakaret etmek, aşağılamak özgürlük değil. Eleştiri ile hakareti karıştırmasın insanlar. Kaldı ki getirilen yasa değişikliği, ifade özgürlüğüne yeni bir açılım getirmiş değil" diye konuştu.

Hakkı Suha Okay, iktidarın parlamentoda çoğunluğu bulunduğunu, dilediği gibi değişiklik yapabileceğine işaret ederek, "Ama kendi hukuksuzluklarına CHP'nin ortak olmasını beklemesinler" dedi.

MHP: "AKP arzu içinde kıvranıyor"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, AK Parti'nin, TCK'nın 301'inci maddesini değiştirmek için dayanılmaz bir arzu içinde olduğunu belirterek, "Böyle bir teklifin, Türk milletinin milli ve manevi değerlerine, egemenliğine aykırı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, Anayasanın başlangıç bölümünde Türklüğün tarihi ve manevi değerlerinin korunacağı yönünde hüküm bulunduğunu söyledi.

Vural, "AKP, TCK'nın 301'inci maddesini değiştirmenin dayanılmaz arzusu içinde kıvranıyor. Türklüğe hakaretin önünü açmak için bu kadar dayanılmaz arzu duymasının nedeni ne? Bunları sorgulamak lazım" dedi.

Vural, "Türklük kelimesinin kullanılmasından neden rahatsız oluyorlar, kim rahatsız? Bir siyasi iktidarın, Türklüğe hakaretin önünü açması, milli iradeyle bağdaşmaz. Böyle bir teklif gerekçe itibariyle yanlış. Türk milletinin ve TBMM'nin onuru dikkate alınmadan gündeme getirilmiştir. Pazartesi günü ısmarlanan bu teklif, Barroso'nun geldiği zaman TBMM'de görüşülmesi hedeflenmiştir. Böyle bir gayri ahlaki durum olabilir mi?" diye konuştu.

Yetki tartışması: "Siyasi suikast"

MHP'li Vural, teklifle Cumhurbaşkanına da yetki verilmesini eleştirerek, "Böyle bir siyasi suikast olabilir mi? Birliği muhafaza etmesi gereken bir makam, bu birliğe hakaretin önünü açan eylemlerle ilgili iddianamede kavuşturmaya izin verilecek bir makam haline dönüştürülmektedir. Bu, AKP'nin siyasi zihniyetini de ortaya koymasıdır" dedi.

Oktay Vural, teklifin kabul edilemez olduğunu ileri sürerek, MHP'nin, teklif parlamentoda görüşülürken içtüzükten kaynaklanan tüm yetkilerini kullanacağını bildirdi.

İktidar partisi milletvekillerine de çağrıda bulunan MHP Grup Başkanvekili Vural, "Egemenliğe, birlik ve bütünlüğe yemin ettiler. Böyle bir kanun teklifi karşısında, AKP'li milletvekillerinin verdikleri yemine sadık olmalarını bekliyoruz. Bu teklifin TBMM'de görüşülmesi, milli iradeyi yok sayan bir yaklaşım tarzıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious