'Muhalefet dengesizlik içinde'

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik, dış politika konusunda muhalefet sözcülerinden tek bir çözüm cümlesi duymadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hayırlı olsun'' dedi. TBMM Genel Kurulunda, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül hakkında verilen gensoru önergesi üzerinde AK Parti grubu adına konuşan Çelik, muhalefetin görevinin sadece eleştirmek, iktidarın hata ve eksiklerini görmek değil, çözüm önerilerini de ortaya koymak olduğunu söyledi. Gensoru görüşmelerinde, muhalefet sözcülerinden dış politika konusunda, millet ve parlamentonun tek bir çözüm önerisi duymadığını kaydeden Çelik, muhalefetin ''Ben hep muhalefetteyim ve muhalefette kalacağım'' dediğini ileri sürerek, ''Hayırlı olsun, hep muhalefette kalın'' dedi.

Gensorunun önemli bir denetim yolu olduğunu kaydeden Çelik, laf olsun diye gensoru önergesi verilemeyeceğini, ''bugün olduğu gibi'' ciddi tespit ve gerekçeler olmadan verilen gensoru önergeleriyle bu müessesesinin istismar edildiğini savundu.

Çelik, ''Ne yaptığını bilmez bir muhalefet anlayışı var. Bu gensoru, siyasi deneyimsizliğin ifadesidir. Milletimizin 3 Kasım'da var etmediği anlayışı meşrulaştırma anlayışının, millete 'ne olur bizi de görün' çabalarının ürünüdür. AK Parti'nin dış politika vizyonunu kavrayamama aczi içinde sözde muhalefet etme çabalarının bir ürünüdür'' diye konuştu.

AK Parti'nin dış politikadaki ilkelerini 4 sayfa olarak programına koyduğunu ancak, muhalefetin bunu bile okumadan gensoru önergesi verdiğini kaydeden Çelik, bu ilkelerle ilgili bilgi verdi. AK Parti'nin, dünyanın her yerinde var olma mücadelesi içinde dış politikayı sürdürdüğünü belirten Çelik, programı yazarken dış politikada ortaya koydukları öncelik ve ilkeler doğrultusunda millete hizmet veren bir siyasi kadro olduklarını ifade etti.

AK Parti olarak, ''biz aldanan da olmayacağız aldatan da...'' dediklerini belirten Çelik, ''Hangi hedeflerle yola çıktıysak bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz'' dedi. Önerge sahiplerine bakıldığında, AK Parti içinden seçilip istifa eden milletvekillerinin adlarını gördüklerine işaret eden Çelik, bunun daha vahim olduğunu vurguladı.

Çelik, bu milletvekillerine seslenirken, ''AK Parti'nin programını okumadan AK Parti'ye katıldıysanız o zaman bugün de bulunduğunuz yerdeki konumunuz gerçekten tartışılır; eğer okuyup bu gensoruyu verdiyseniz o zaman bir karakter sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim'' diye konuştu. Çelik, AK Parti iktidarıyla Türkiye'nin ufkunun açıldığını ve kabuğunu kırdığını; aktif dış politika izlediğini belirterek, ''Geçmişte dış politikayı aktörler belirler, biz de rol alırdık. Ama şimdi aktör olduğumuz bir dış politika izliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious