Muhalefet Zimbabve seçiminden çekildi

Muhalefet Zimbabve seçiminden çekildi.13252
  • Giriş : 22.06.2008 / 21:37:00

Zimbabve'de muhalefet lideri Morgan Tsvangirai, gelecek hafta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinden çekildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muhalefet Zimbabve hükümetinin baskılarından yakınıyor

Muhalefet partisi Demokratik Değişim Hareketi MDC'nin Harare kentindeki toplantısında alınan karar, Robert Mugabe'nin devlet başkanı olarak kalmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Tscangirai, seçimlerin hür ve adil yapılamayacağı, seçim sandıklarının yerini kurşunların aldığını söyledi ve dış dünyaya ''soykırım'' olarak nitelediği duruma müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

Zimbabve'de muhalefet, Devlet Başkanı Robert Mugabe'yi, iktidarını bırakmamak için Demokratik Değişim Hareketi'ne savaş açmakla suçluyor.

Mugabe ise geçen hafta yaptığı açıklamada, seçimler gibi bir olayın ülkenin bağımsızlığı ve egemenliğini tersine çevirmesine izin vermeyecekleri uyarısında bulundu.

Zimbabve lideri, ''Beni buraya tayin eden Tanrı ancak görevden alabilir, muhalefet partisi MDC ya da İngilizler değil'' diye konuştu.

Mugabe, devlete bağlı yayın organlarında yer alan açıklamalarında da, muhalefeti siyasi şiddet mağduru olduklarını öne sürdüğü isimleri uydurmakla suçladı.

Mugabe, ''Bunları, daha sonra seçimlerin adil ve hür olmadığını öne sürmek için söylüyorlar. Bu adice bir yalan'' dedi.

Gelen haberlere göre, muhalefetin hedef olduğu baskı ve şiddet olaylarının son halkasını cumartesi günü yapmayı planladığı mitingin hükümet yanlılarınca engellenmesi oluşturdu.

Hükümet yanlısı bir grup, muhalefetin miting düzenlemeyi planladığı stadyumu işgal etti.

Seçimler öncesinde muhalefet şiddet kampanyasına hedef olduğunu söylüyor

Görgü tanıkları, hükümet yanlısı yüzlerce genç militanın mitingin yapılması planlanan Harare kentinin sokaklarında dolaştıklarını, yüzlercesinin de stadyumun içinde olduklarını aktarıyor.

Eylemcilerin, muhalefetteki Demokratik Değişim Hareketi MDC'nin miting yapmasını önlemek için ellerinde taşlar ve sopalar taşıdıkları bildiriliyor.

Stadyumdaki Zimbabveli bir gazeteci, polisin bazı iktidar yanlılarına göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini söylüyor.

Polis daha önce mitinge izin vermeyeceğini açıklamış, ancak bu karar mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki, Zimbabve'deki krizi çözmek için iki üst düzey danışmanını gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious