Muhalefete yakın TV kanalı kapatıldı

Muhalefete yakın TV kanalı kapatıldı.29784
  • Giriş : 28.05.2007 / 10:24:00

Kanalın kapatılmasına birkaç dakika kala çalışanlar milli marşı söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Venezuela'da muhalefete yakın olan ülkenin en eski özel televizyon kanalının yayını, lisans izninin hükümet tarafından yenilenmemesi nedeniyle geceyarısı sona erdi.

Devlet Başkanı Hugo Chavez yanlıları, Chavez'e karşı darbeyi desteklediği için kızgın oldukları kanalın yayınının sona ermesini sevinç gösterileri ile karşılarken, televizyon çalışanları ve muhalefet arasında üzüntü hakimdi.

Radio Karacas Television'un (RCTV) yayınının sona erdiği gece yarısı, Chavez yanlıları başkent Karakas'ın çeşitli bölgelerinde havai fişek gösterileri düzenledi.

RCTV'nin yayınının son dakikalarında televizyon stüdyosundaki gözü yaşlı aktörler dua edip "özgürlük" diye bağırırken, bir sunucu "Çok Yaşa Venezuela. Kısa zamanda geri döneceğiz" dedi.

Bunu milli marşın çalınması izledi ve ardından ekran karardı. Kısa süre sonra ekranda hükümetin RCTV'nin frekansını tahsis ettiği yeni devlet destekli televizyon kanalı TVES'in logosu göründü.

Kanalın kapatılmasını protesto için yapılan bir gösteriyi basınçlı su kullanarak dağıtan polis, Karakas'ın zengin semtlerinden birinde çöpleri yakan göstericilerle de çatıştı.

Polis yetkilileri, bazı göstericilerin ateşli silahlarla ateş ettiklerini, polise taş ve şişe attıklarını belirterek, olaylar sırasında 11 polisin yaralandığını açıkladı.

Kapanan RCTV Müdürü Marcel Granier, Chavez'in yayın lisanslarını uzatmama kararının "totalitarizme doğru bir gidişin işareti olduğunu" söyledi.

Chavez ve taraftarları ise kanalı, 2002'deki başarısız darbe girişimini desteklemek, yayın yasalarını ihlal etmek ve sürekli aşırı şiddet ve cinsellik içeren yayınlar yapmakla suçluyor.

Chavez'e karşı yapılan 2002'deki başarısız darbe girişimi sırasında RCTV ve diğer özel televizyon kanalları, muhalefetin Chavez'i devirme çağrılarını yayınlarken, Chavez'in darbenin başarısız olmasından sonra iktidara dönüşü hakkında çok az yayın yapmışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious