Muhalefeti eleştiren Genelkurmay'a anında cevap geldi

Muhalefeti eleştiren Genelkurmay'a anında cevap geldi.15298
  • Giriş : 10.03.2008 / 13:39:00

Muhalefet partisini eleştiren Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a, CHP'den jet yanıt geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Genelkurmay Başkanı'nın, muhalefet partilerini hainlikle suçlamaya kesinlikle hakkı yok. Türkiye'de milyonlarca kişinin oyuyla göreve gelmiş bir Anamuhalefet partisinin siciliyle ilgili, seviyesiyle ilgili söz söylemeye, sıfatı ne olursa olsun hiç kimsenin hakkı yok" diye konuştu.

Mustafa Özyürek, TBMM'de, gazetecilerin soruları üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, "Baykal'ın açıklamalarını hakaret saydık" şeklindeki açıklamasına cevap verdi. Genel Başkan Deniz Baykal'ın yaptığı grup konuşmasında ve ardından yapılan yazılı açıklamada, hiç kimseye hakarette bulunulmadığını dile getiren Özyürek, parti olarak bazı değerlendirmelerde bulunduklarını ve bu değerlendirmelerin arkasında olduklarını söyledi.

TSK'nın hedeflerine tam ulaşmadan, beklenmedik bir şekilde Kuzey Irak'tan çekilmesinin, bu çekilmenin ABD Başkanı Bush ve Savunma Bakanı Gates'in açıklamalarının hemen ardından yapılmasının kendileri açısından ABD'nin 'çekilin' diye bir telkinde bulunduğu izlenimi uyandırdığını anlatan Mustafa Özyürek, bu iddialarını Meclis'te de gündeme getirdiklerini ve genel görüşme talebinde bulunduklarını hatırlattı.

CHP olarak, "Bizim muhatabımız siyasi iktidardır, hükümettir" dediklerini ifade eden Özyürek, "Nitekim Başbakan dün muhalefeti hedef alan çok ağır suçlamalar yaptı. Biz beklerdik ki, artık Genelkurmay Başkanı aradan çekilsin, bu konulara bir nokta koysun... Ama her nedense Genelkurmay Başkanımız, bu konuya nokta koyma niyetinde olmadığını söylüyor ve 'TSK'ya yönelik tüm eleştirilerin muhattabı benim' diyor. Elbette TSK'nın sözcüsü olarak, onların komutanı olarak bu cevapları verebilir. Ama biz TSK üzerinden, Türk ordusu üzerinden siyaset yapan bir parti değiliz. TSK'nın büyük bir iş yaptığını biliyoruz. Onlara saygımız sonsuz" diye konuştu.

Mustafa Özyürek, geri çekilmenin erken olduğunu ve bunun ABD yetkililerinin açıklamalarının sonrasına denk gelmesinin ABD'nin telkini olduğunu izlenimini arttırdığını belirterek, şöyle konuştu: "TSK'nın başarısını küçümsemek veya onların moralini bozmak gibi bir niyetimiz yok. Ama Genelkurmay Başkanı'nın muhalefet partilerini hainlikle suçlamaya kesinlikle hakkı yok. Türkiye'de milyonlarca kişinin oyuyla göreve gelmiş bir Anamuhalefet partisinin siciliyle ilgili, seviyesiyle ilgili söz söylemeye, sıfatı ne olursa olsun hiçkimsenin hakkı yok. Biz bu tartışmaların uzamasından yana değiliz. Ama Genelkurmay Başkanımız ne yazıkki bugünkü açıklamasıyla bu tartışmaları uzatmaktadır. Biz istiyoruz ki hükümetle baş başa kalalım ve bu tartışmayı hükümetle yapalım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious