Muhalefetimizin şiddetini artıracağız!

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, partisinin kamuoyu yoklamalarında yükselişe geçmesi ve son yolsuzluk haberlerinden sonra hükümetin muhalefete ağır baskı uygulamaya başladığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ali Topuz, Meclis Başkanı Bülent Arınç'a 'Sayın' denemeyeceğini ifade ederek, Arınç'tan 'Bay Meclis Başkanı' diye söz etti.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Ali Topuz, son günlerde iktidar ile muhalefet ilişkilerinde bir gerginlik yaşandığını söyledi. Son günlerde yapılan kamuoyu araştırmalarında CHP'nin yükselişte olduğunun ortaya çıkması ve artan yolsuzluk haberlerinden sonra, hükümetin yolsuzlukların üzerine giden CHP'ye akıl almaz baskılar uygulamaya başladığını dile getiren Ali Topuz, görüşülen tasarılar üzerinde söz sırası ve önerge sırası alınması konusunda iktidar partisinin çeşitli engellemeler uyguladığını savundu.

Bugünkü Genel Kurul oturumunda yapılacak gündem dışı konuşmaların oturumu yönetecek olan TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin tarafından, İçtüzüğün yanlış yorumlanmasıyla iptal edildiğini ifade eden Ali Topuz, bu iptalin nedeninin, CHP'li Atilla Kart'ın gümrüklerle ilgli yapacağı konuşmayı engellemek olduğunu kaydetti. İktidarın son yılında her türlü yanlışı yapma eğilimine girdiğini vurgulayan Topuz, "Bunlar daha CHP'nin nasıl muhalefet yapacağını bilmiyorlar. Ne kadar bizi engellemeye çalışırlarla çalışsınlar, ne kadar önümüze engeller çıkarırlarsa çıkarsınlar, başka yöntemler bularak etkin muhalefet yapmaya devam edeceğiz. Biz önümüzdeki dönemde muhalefetimizin şiddetini daha da yükselteceğiz" şeklide konuştu.

Meclis'in tarafsızlığının sağlanamamasının önündeki en büyük engelin Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın taraf tutması olduğunu savunan Ali Topuz, "Meclis Başkanı kendisini bazen Başbakan zannediyor, bazen Cumhurbaşkanı hayal ediyor, bazen kendisini bilmem ne zannediyor. Kendisine dönük beklentilerin esiri olmuş" dedi. "Kendisine 'Sayın' da dememek lazım" diyen Ali Topuz, "Bay Meclis Başkanı" diye sözettiği Bülent Arınç'ın, dün İstanbul'da yaptığı bir açıklamada, Meclis'in bayramdan sonra 26 Ekim günü, CHP'li katip üyenin yerinde olmaması nedeniyle toplanamadığını söylediğini hatırlattı.

Meclis Başkanı Arınç'ın kendi imzasını taşıyan görevlendirme yazısını basına gösteren Ali Topuz, Arınç'ın imzasını taşıyan görevlendirme yazısına göre 26 Ekim'de AK Partili Gökhan Sarıçam ve Bayram Özdemir'in katip üye olarak görev aldığını söyledi. Arınç'ın, kendi imzasını taşıyan görevlendirme yazısı ortada dururken, Meclis'in çalışmamasından CHP'yi sorumlu tutarak kendi kişiliğini yere serdiğini ifade eden Topuz, 'müfterilikle' suçladığı Arınç'ın hatasını kabul ederek CHP'den özür dilemesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious