Muhalefetle Genelkurmay arasında söz düellosu

Muhalefetle Genelkurmay arasında söz düellosu  .12012
  • Giriş : 05.03.2008 / 08:59:00

Operasyonun 8 günde bitmesiyle başlayan tartışmalar muhalefet partileriyle G.Kurmay arasında söz düellosuna döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütüne yönelik sınır ötesi harekâtı 8 günde bitirmesiyle başlayan tartışmalar muhalefet partileriyle Genelkurmay arasında söz düellosuna döndü.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay'ın, basın açıklamalarında kullandığı terminolojiyle 'terör örgütü PKK'ya imaj ve prestij kazandırdığını' savundu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'Görevi siz mi veriyorsunuz ki denetliyorsunuz?' sözlerine karşılık verdi: "Ben bu milletin anamuhalefet partisinin başkanıyım, milletin vekiliyim. O tezkerenin altında benim de imzam var." Muhalefetten yükselen tepkilere Genelkurmay da aynı sertlikte cevap verdi. TSK'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Bu saldırılar TSK'nın terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir." denildi.

Irak'ın kuzeyine yönelik kara harekâtının sürpriz şekilde sona ermesi muhalefetle Genelkurmay'ı karşı karşıya getirdi. CHP ve MHP, terör örgütüne yönelik operasyonun ABD'nin isteği üzerine bitirildiğini ve hedefine ulaşmadığını savundu. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ise eleştirilere cevap vermek ve soru işaretlerini ortadan kaldırmak için önceki gün Ankara'da bir grup gazetecinin karşısına çıktı. "Operasyonun bitmesinde etki söz konusu değil, ispatlasınlar üniformamı çıkarayım." diyen Büyükanıt, isim vermeden Baykal ve Bahçeli'yi eleştirdi. Büyükanıt, Deniz Baykal'ın "Operasyon bitti ama içeride parça kaldı." sözlerine "Görevi siz mi veriyorsunuz ki, siz mi denetliyorsunuz ki 'içeride parça kaldı' diyorsunuz." diye karşılık vermişti. Irak sınırına 'tampon bölge' isteyen Bahçeli'ye ise "Neden kalmadın diyenleri, teröristleri etkisiz hale getirdikten sonra orada bir iki gün ağırlayalım." demişti. "Siyasilerle polemiğe girmem." diyen Büyükanıt'ın açıklamaları dün Ankara'nın gündemine oturdu. Muhalefet liderlerinin sert tepkilerine Genelkurmay'ın cevabı da ay-nı sertlikte oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious