Muhalefette istifa depremi sürüyor

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclisi boykot ederek oylamaya katılmama DYP’ye pahalıya mal oldu. İstifalar bugün de devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nevşehir’de DYP’nin merkez ilçe yönetiminden 18 kişi ve Kayseri’de bir belde belediye başkanı partisinden istifa etti.

Nevşehir’de DYP Merkez İlçe Başkanı Fatih Okur, düzenlediği basın toplantısında 17 yönetim kurulu üyesi ile partideki görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Partisinin İl Başkanı Zafer Salgın’ın tutumlarını istifa gerekçesi olarak gösteren Okur, Genel Başkan Mehmet Ağar’ın cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili duruşunu da tasvip etmediklerini ifade etti.

İl Başkanı Zafer Salgın’ın demokrat misyona sığmayan görüş ve tutumlarından rahatsız olduklarını belirten Okur, "Entrikalar, ayak oyunları ve gelecek hesapları hiç kimseye fayda getirmeyeceği gibi bizim siyasi ahlakımıza da sığmamaktadır. İl başkanı ve yönetim kurulunun demokrat misyona sığmayan görüş ve tutumlarından dolayı ilçe teşkilatı olarak rahatsızız. Teşkilatlar arasındaki bu anlaşmazlığın DYP’ye zarar vermemesi için merkez ilçe yönetim kurulu olarak istifa etmeyi uygun gördük. Ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın da tutumlarını tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

Kayseri’de de Bünyan ilçesine bağlı Akmescit beldesinin DYP’li Belediye Başkanı Garip Altemel, "cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin izlediği tutumu beğenmediği" gerekçesiyle partisinden istifa etti.

Altemel, yaptığı yazılı açıklamada, halkın iradesi ile gelinen makam ve mevkilerde, halka rağmen siyaset yapmanın irade sahibi halka yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu belirtti.

Mensubu olduğu DYP’nin (Muhalefet olmanın gereğini yaptık) gerekçesi ile cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. turunda gösterdiği tutumun, temsil ettikleri halkın iradesi ile uyuşmadığını ifade eden Altemel, cumhurbaşkanlığı seçiminde izlediği tutumu beğenmediği gerekçesiyle partisinden istifa ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e haksızlık yapıldığını da savunan Altemel, "Kayserili olarak Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin engellenmek istenmesine tepki göstermek için partimden istifa ettim" ifadesini kullandı.

Anavatan, DYP, MHP

Kayseri’de Ebiç beldesinin Anavatanlı Belediye Başkanı Ahmet Orhan, Develi ilçesinde eski DYP İlçe Başkanı Mehmet Somuncu, Yemliha beldesinde belediye meclisinin 3 DYP’li ve 1 MHP’li üyesi de benzer gerekçelerle partilerinden istifa etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious