Muhalefetten şok iddia!

Muhalefetten şok iddia!.15733
  • Giriş : 21.05.2009 / 17:51:00

"Meclis Genel Kurulu’nda dünkü açık oylamada Bakan Davutoğlu yerine oy kullanıldı"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin tasarının görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda devam ederken, muhalefet, dün tasarının 2'nci maddesi üzerindeki açık oylamada Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yerine oy kullanıldığını iddia etti.

Meclis Genel Kurulu'nda Türkiye ile Suriye arasında mayınlı arazilerin temizlenmesi ve ihale işlemlerine ilişkin tasarının görüşmeleri iktidar ve muhalefet arasında sert tartışmalara sahne oluyor. Görüşmeler tasarının 4'ncü maddesi üzerinde devam ederken, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, gündeme geçilmeden önce, dün yapılan tasarının 2'nci maddesinin açık oylamasında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yerine oy kullanıldığını kaydetti. Oylama tutanaklarını gösteren Vural, Genel Kurul'da bulunan milletvekillerinin yanı sıra pusulalarla birlikte 189 kabul oyunun tutanaklara geçildiğini hatırlattı. Brüksel'de bulunan Davutoğlu'nun, Bakan'ın yerine kimin oy kullandığını sordu. Vural bu durumun düzeltilmesini istedi. Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil ise “Ben o pusulaları okumadım. Arkadaşlar sehven toplama hatası yapmış, bununla ilgili bir değerlendirme yapılacak” dedi.

-“LOZAN SINIRI YABANCILARA SATILMAK İSTENİYOR”-

Genel Kurul'da CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise tasarının dünkü görüşmelerinde yaptığı konuşmanın tutanaklara tam olarak geçmediğini kaydetti. AKP Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman'ın dün Genel Kurul'da yaptığı konuşmayı ve “Hasbelkader birileri bu sınırları çizmiş. Bu sınırları biz çizmedik. Bir tarihte birileri çizdi" şeklindeki sözlerini hatırlatan Anadol, bu sözlere tepki göstererek, "Türkü, Kürdü, Arabı ve Süryanisi ile dünyada ilk kez verilen antiemperyalist bir kavganın, ulusal kurtuluş savaşımızın Şahin Beylerin, Kara Yılan'ların çizdiği sınır hakkında 'hasbelkader birileri çizmiş, biz yapmadık' denmesine müdahale etmem, tutanaklarda tam yer almamış. Arkadaşlar, Türkiye'nin alın teri, kanıyla çizdiği Lozan sınırlarını, şimdi birileri 44 yıllığına yabancılara satmak istiyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*