Muhalif yazar bu sefer hükümeti övdü

Muhalif yazar bu sefer hükümeti övdü.9643
  • Giriş : 09.12.2008 / 10:50:00

Hükümet'e yönelik ağır eleştirilerinin ardından Yeni Şafak gazetesi ile yollarını ayıran Ahmet Taşgetiren bu sefer Hükümet'i övdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce ağır eleştirilerinden dolayı yazdığı Yeni Şafak gazetesi ile yollarını ayıran gazeteci Ahmet Taşgetiren bu sefer Başbakan Erdoğan'ı övdü. Hükümet'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaptığı bir çalışmayı taktir eden Taşgetiren, "Küçük şeyler" başlıklı yazısında, DTP'nin Hükümet'in bölgede yaptığı çalışmaları "Küçük şeyler" olarak değerlendirmesini eleştirdi ve "Kimlik meselesi var büyük mesele değil mi?" diye sordu.

İşte o yazı...

Önce Kurban Bayramınızı bütün kalbimle tebrik ediyor, sağlık afiyet diliyorum.

Sonra... Doğu - Güneydoğu meselesinde beni etkileyen çok küçük bir şeyden söz etmek istiyorum. Bir süredir bölgede hemşireler köy köy dolaşıp hamile anneleri tespit ediyorlarmış.

Yollar kar altında iken doğum yapacak anneler teker teker belirlenip, doğumu yaklaşanlar 10 gün önce köy veya mezralarından alınıp şehre getirilecek ve doğumları şehirde yaptırılacakmış.

Böylece, hani o karın insan boyunu aştığı dağ yollarında, neredeyse tüm köy - mezra halkının seferber olup, kızaklar üzerinde, hamile kadını şehre getirmek için çırpındığını gösteren kahredici manzaralar ortadan kalkacak, il - ilçe merkezlerindeki hastanelerde, doktorlar - ebeler nezaretinde nur topu gibi bebekler dünyaya gelecekmiş. Bunun için paletli ambulanslar alınmış.

Zaman zaman ambulans haline getirilmiş helikopterler kullanılacakmış. Nasıl buldunuz? Küçük şeyler bunlar değil mi? Tayyip Erdoğan ancak bu işlerle uğraşıyor değil mi? TOKİ ev yaptırıyormuş, kadınlara eğitim yardımı yapılıyormuş, mikro kredi dağıtılıyormuş, Yüksekova'ya - Hakkari'ye 5 yıldızlı otel kalitesinde hastaneler yapılmış, mezralara su getirilmiş, yollar duble yol haline gelmiş vs.. Küçük şey bunlar. Gönül köprüleri küçük şeyler.

Kurban Bayramı içinde Batı'dan Doğu'ya yapılan gönül yolculukları küçük şeyler... Kimlik meselesi var, büyük mesele. Tayyip onunla uğraşıyor mu? Bir kadın sağlıklı doğum yapmış, bu da mesele mi kimlik meselesi yanında? O çözülmeden hiçbir şeyin anlamı yok. Hatta kandırmaca bunlar. Kimlik meselesini ötelemek için kandırmaca! Para ile, yardımla insanların kalbi çalınmak isteniyor.

Ben küçük şeyleri seviyorum. Belki de kimlik meselesi gibi duyarlılıklarım öldü benim. Ne bileyim, bir anne dağda doğum yaparken ölmüşse içim kanıyor, Türk olsun, Kürt olsun, Sünni olsun, Alevi olsun.

Bir anne, bir genç kadın, uzun mesafelerden sırtında su bidonu taşıyorsa, yaşlı bir nine, kendi hacminden büyük bir çalı - çırpı balyasını sırtına yüklemiş dağ yolunda yürümeye çalışıyorsa, sıcak evimde utanıyorum.

Bir çocuk, sokaklarda büyüyor, kapkaççıların avucuna düşüyor, eğitildiğinde yıldızlaşacakken, dağlarda can veriyorsa kahroluyorum... Bir annenin kurtulmasını, bir çocuğun elinden tutulmasını, bir ninenin sıcak yuvaya kovuşmasını çok büyük şeyler olarak görüyorum. Kürtçe konuşsun, Kürt olmaktan utanmasın, kınanmasın, çocuğuna Kürtçe öğretebilsin vs...

Ama önce insanca yaşayabileceği şartlara kavuşsun. Bunu Tayyip Erdoğan dert edinmişse, bu ülkenin Başbakanı olarak, orada dağ köyünde, mezrada yaşayan bir annenin doğum sancısını yüreğinde taşıyorsa, onu kutlamaktan başka ne yapılabilir? İnsanlık bunu gerektirmez mi? Kürt kimliğini bağıra bağıra dile getirsin, ama, Hakkari'ye, Diyarbakır'a bir çivi çakmasın.

Ne yapıyorsun? Kimlik mücadelesi veriyorum. Bu mudur? Tayyip Erdoğan, kış ortasında paletli ambulanslarla mezradan getirilip Yüksekova'daki 5 yıldızlı hastanede doğum yapan anneyi kutlasın, bebeğe altın taksın ve buna rağmen "milliyetçileşsin!" Emine Ayna, bölge insanına hiçbir şey yapmayarak savaşçı söylemlerle kimlik mücadelesi veren bir misyon kadını olsun!

Daha şimdiden köydeki mezradaki hamile kadınları tespit edip, onun takvimini dikkate alıp, doğum yaklaştığında oraya ulaşıp getirmeyi planlayan, hamile anne için şehirde tedbir alan, sonra anneyi ve bebeği sağlık içinde köyüne - mezrasına yeniden ulaştırmayı planlayan bir yürek, bana göre iyi bir yürektir. Doğu - Güneydoğu'yu içinde taşıyan bir yürektir.

Doğu - Güneydoğu için atan bir yürektir. Bir bebek daha sağlıklı dünyaya gelsin diye çırpınan bir yürek, dağda bir kişiyi daha öldürelim gibi bir hesap yapar mı? Bana göre yapmaz. Ben, Başbakan'ın, Sağlık Bakanı'nın, orada görev yapan mülki amirlerin ve hemşirelerin bu büyük ve şefkat dolu yürekleri sebebiyle kutlanmaları gerektiğini düşünüyorum.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*