Muhalifler eyleme hazırlanıyor

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Tayvan'da Cumhurbaşkanı Chen Shuibian'in istifa etmesini isteyenler toplu iş bırakma eylemine hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Chen'ın istifası için yapılan protesto gösterilerini organize eden Bir Milyon İnsan Yolsuzluğa Karşı Hareketi'nin (BMİYK) başlatıcıları kesin kararın Cuma günü yapılacak büyük gösteriden sonra verileceğini söyledi.

Cumartesi günü 200 bin kişinin katılımıyla başlayan protestolarda dördüncü güne girildi. İşyerleri ve okulların açılmasıyla protestocuların sayısında büyük bir düşüş yaşanıyor. Dün gündüz 3 bin kişi olan protestocu sayısı mesai saatinin bitiminin ardından 35 bin'e çıktı. Eylem alanında geceyi geçiren insan sayısı ise sadece bin kişi. Protestoların ana gövdesini oturma eylemleri oluşturuyor. Sayıları bin ile 3 bin arasında değişen oturma eylemcileri saat başı yerlerini yeni gelenlere devrediyorlar. Oturma eylemi 24 saat devam ediyor. Eylem için sıralarının gelmesini bekleyenler ise slogan atarak Cumhurbaşkanı'nı istifaya çağırıyor. Cumartesi akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmurun dün öğleden sonra yavaşlamasıyla protestocuların sayısında da artış görülmüştü. Organizatörler bugün en az 50 bin kişinin gösterilere katılmasını beklediklerini söyledi.

Chen'ın ailesi ve yakın çevresindeki bürokratlar hakkında bir süredir yolsuzluk iddiları vardı. Mayıs Ayı ile birlikte idialar artmış Taipei Savcılığı Chen'ın damadını gözaltına almıştı. Haziran'daki protestoları atlatan Chen ay sonunda kendisinin görevden azli için mecliste yapılan oylamanın geçmemesi üzerine rahat bir nefes almıştı. Ağustos'ta ise bir zamanlar Chen'ın en yakın arkadaşlarından olan Shi Mingde Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesi gerektiğini söyleyerek BMİYK'yi başlattığı ilan etti. Protestoları organize edebilmek için önce bir milyon kişiden bağış toplandı. 1 Eylül'de başlayan denemelerein ardından organizasyon komitesi 9 Eylül tarihini büyük gösterinin başlayacağı tarih olarak ilan etti.

Hareketin lideri ve iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi'nin eski Genel Başkanı Shi Mingde günün çoğunu eylem alanında protestocularla birlikte geçiriyor. 1989'da Bijing Tiananmen Meydanı'ndaki öğrenci eylemlerinin liderlerinden Uygur Türkü Devlet Örkeş de harekete destek veren isimlerden.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious