Muhalifler miting hazırlığında

  • Giriş : 26.07.2007 / 11:21:00
  • Güncelleme : 26.07.2007 / 15:31:58

Muhalifler, 'Cumhuriyet mitingleri'ne benzer yeni bir eylem hazırlığında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hedefteki isim ise seçim yenilgisinden sorumlu tutulan Baykal. Mitinglerin ilki, cumartesi günü CHP Genel Merkezi önünde yapılacak; muhalifler, yönetime istifa çağrısında bulunacak. Eyleme 10 binden fazla CHP'linin katılacağı ileri sürülüyor. Eylem kararı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül başkanlığında Ankara'da bir araya gelen muhaliflerin toplantısında alındı.

Eski genel başkanlardan Hikmet Çetin ve Adnan Keskin'in de bulunduğu toplantıda, tabanın parti yönetimine yönelik tepkisinin organize edilmesi talepleri dile getirildi.

Bu çerçevede yönetimi istifaya zorlamak için Cumhuriyet mitinglerine benzer eylemlerin düzenlenmesi kararlaştırıldı. 2005 yılında Baykal'la girdiği liderlik yarışında mağlup olan Mustafa Sarıgül, seçim yenilgisi üzerine harekete geçti. Önceki gün Sarıgül'ün ofisinde bir araya gelen Hikmet Çetin, Adnan Keskin, Onur Kumbaracıbaşı gibi muhalifler önemli kararlar aldı. Muhalifler, tabanda var olan tepkinin gün yüzüne çıkarılması ve yönetimin bu şekilde yıpratılması üzerinde durdu.

Seçim sürecinde yanlış aday ve eksik çalışma yapıldığı düşünülen seçim bölgelerinde halkın yerel ve merkez yönetime karşı tepkilerinin yönlendirilmesi kararlaştırıldı. Bu eylemlerin medyada yer alması durumunda kamuoyu oluşacağı ve yönetimin sıkıntıya düşeceği belirtildi. Bu konudaki en önemli örneğin ise cumartesi gün Ankara'da yapılması benimsendi. Buna göre, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yönetime tepkili vatandaşların toplanmasıyla CHP Genel Merkezi önünde protesto gösterisi organize edilecek. Gösteriye en az 10 bin CHP'linin katılması hedefleniyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious