Muhaliflerden Baykal'a kapalı grup tepkisi

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın grup toplantılarının basına kapalı kısmını kaldırması muhaliflerin tepkisine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Tomanbay, milletvekillerinin parti yönetimi ile bir araya gelerek ülke sorunlarıyla ilgili düşüncelerini söylemelerinin demokrasinin bir gereği olduğunu ifade ederek, grup toplantılarının bunun için en uygun ortam olduğunu söyledi. Milletvekillerinin grup toplantılarına katılarak parti politikalarına katkı sağlamaları gerektiğini vurgulayan Tomanbay, CHP olarak bunu bir yıl boyunca iyi kötü yaptıklarını ancak, parti içinde muhalif hareketin başlamasıyla grup tophlantılarının basına kapalı kısmının kaldırıldığını söyledi.

Mehmet Tomanbay, "Bizim grup toplantılarında Genel Başkanı demokratik bir şekilde eleştirmemiz, Genel Başkan tarafından uygun görülmedi. Bizim eleştirilerimizin başlamasıyla birlikte Genel başkan Deniz Baykal, grup toplantılarının basına kapalı kısmını kaldırdı. Yaklaşık 2 yıldır milletvekillerinin düşüncelerini ifade edeceği grubun basına kapalı bölümü yapılamıyor. Milletvekilleri bir araya gelip ülke sorunları ve parti politikaları konusunda görüş alışverişinde bulunamıyor. Sayın Genel Başkan demokratik eleştirilerin yapılmasına tahammül edemediği için bu toplantıları iptal etti" şeklinde konuştu.

Deniz Baykal'ın her hafta basına ve vatandaşlara açık olan grup toplantısında konuşarak görüşlerini kamuoyuna aktardığını dile getiren Tomanbay, "Bunun dışında hiçbir milletvekilinin görüşlerini dinleme, hiçbir milletvekilinin politikalara katkıda bulunmasına ihtiyaç duymuyor. Bu hoş bir durum değil" dedi.

Mehmet Tomanbay, kendisinin, milletin bir vekili olarak grup toplantılarında ülkenin sorunlarıyla ilgili görüşlerini yönetime aktarmayı çok istediğini ancak bu imkanın kendilerine verilmediğini söyledi. Baykal'a açıkça muhalif olan 4 milletvekilinin yanı sıra 4-5 milletvekilinin daha bu konuda çok rahatsız olduğunu ifade eden Tomanbay, "Diğer milletvekillerimizin neden bu kadar duyarlı olmadığını bilemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious