Muhammed Ali hala en büyük!

  • Giriş : 17.01.2007 / 00:00:00

Müslüman bir boksör olarak, pek çok engeli aşarak Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olduğunda, "Dünya'da benden büyük yok" diye haykırıyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm zamanların en büyük boksörü, ağır siklet dünya şampiyonu Muhammed Ali, yorucu ve fırtınalı yıllara, halen boğuştuğu Parkinson hastalığına rağmen yeni bir yaşına girdi.

17 Ocak 1942 ‘de Amerika’da Kentucy’de doğduğunda ismi Cessus Marselus Clay konulan siyah bebek büyüyüp 12 yaşına geldiğinde boksla tanıştı ve kısa zaman içinde Natıonal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.
1964 yılında 22 yaşındayken, S. Listori'u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra İslam’a dönen Cesus Clay ‘e arkadaşı Amerikalı Müslüman aktivist Malcolm X , Cessus X adını verdi. Malcolm , Amerika’da horlanan ,ezilen ve beyaz efendilerinin taktığı soyadlarla anılan Afro-Amerikalıları , koparıldıkları bilmedikleri Afrikalı köklerini hatırlatsın diye X soyadını almaya çağırıyordu.

Daha sonra Malcolm X’in de o zamanlar bağlısı olduğu Nation of İslam’ın lideri Elayca Muhammed , Cessus’a adını Muhammed Ali’ye çevirmesini söyledi.

Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek gibi konuşan Ali, sürekli hoplayıp zıplayarak dansvari figürler çizen enteresan biriydi.
Vietnam'a savaşa gitmediği için cezalandırıldı fakat sonra affedildi. Vietnam’da savaşmayı reddetmesi milyonların gölündeki tahtını daha da sağlamalaştırdı. Tüm dünyadan insanların gözünde Muhammed Ali “Amerika’nın kayıp vicdanı “addedildi.

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlarda tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 madalya kazandı.
Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden ırak bir hayat süren Muhammed Ali yine de doğum günlerinde hatırlanıyor, dünya basınında “bir zamanlar neydi o Muhammed Ali “şeklinde hayranlık yüklü nostaljik yazılara konu oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious