'Muhattabımız siz değilsiniz'

  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ak Parti'nin muhattabının muhalefet partileri olmadığını, halk olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Savunma Bakanı, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da karşılaştırılamayacağını, Özal'ın iktidar yarışında rakibinin bulunmadığını buna karşılık Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasak ve birçok rakibi geçerek başa geçtiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, partisinin Kayseri'nin Melikgazi ilçesi teşkilatı kongresine katılımında AK Parti hükümetine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Önce muhalefete seslenen Bakan Vecdi Gönül, "Muhattabımız siz değilsiniz" dedi. Hükümetlerinin halk tarafından iktidara getirildiğini söyleyen Gönül "Bizim icraatlarımızı muhalefete kabul ettirmek gibi bir derdimiz yok. Onlar zaten 'Dediğim dediktir' diyeceklerdir. Onun için muhalefet partileri fazlasıyla muhatap kabul etmeye gerek yoktur. Muhalefet partilerine tabiî ki saygı duyuyoruz. Ancak biz hesabımızı bizi seçen millete veririz." cümlelerini kullandı.

Ekonomik göstergelerin vatandaşa yansımadığı eleştirisine de değinen Vecdi Gönül, semt pazarlarındaki rakamsal değişiklikleri örneklerle aktararak bu eleştiriyi de cevapladı. Gazetelerde bu şekildeki yazıların gerçekleri yansıtmadığını ifade eden Gönül, "Bunları yazanların kendileri halka inmiyor. Oturdukları yerden yazıp çiziyorlar" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın karşılaştırılmasının da yanlış olacağını belirten Bakan Gönül "Turgut Özal'da benim samimi dostlarım arasındaydı. Recep Tayyip Erdoğan da büyük bir insan. İkisinin karşılaştırılması için iktidar oldukları dönemler iyi analiz edilmeli. Turgut Özal 1980 darbesi sonrası oluşan siyasi boşlukta iktidar oldu. O zaman Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş gibi siyasetçiler siyaset sahnesinde değildi. Özal'ın rakibi sadece bir emekli komutanla bir vali idi. Ancak Recep Tayyip Erdoğan çok zor şartlarda tek başına iktidar oldu. Recep Tayyip Erdoğan seçim yapılana kadar siyasi yasaklıydı. 'Muhtar dahi olamaz' diyorlardı. Ve karşısında birçok siyasi lider vardı. Buna rağmen büyük bir oyla iktidar oldu. Bu yüzden karşılaştırma yapılırken dönemler iyi incelenmeli. Ondan sonra karşılaştırma yapılmalıdır." şeklinde konuştu.

Hava meydanlarındaki gelişmelere ilişkin bilgilerde veren Milli Savunma Bakanı, "Hava meydanlarına 1 milyar YTL harcandı. Ancak bu paranın hepsi bizim cebimizden çıkmadı: Yap işlet devret modeliyle yapıldı. Biz iktidar olduğumuzda hava limanlarını 33 milyon kişi kullanıyordu. Hedef olarak 2015'te 55 bin yolcu taşımak hedefleniyordu. Biz geçen yıl 56 bin yolcu sayısına ulaştık. Gelişme çok büyük." dedi.

Kayserililere bir müjdede veren Bakan Gönül, M60 tanklarının modernizasyonunun da Kayseri'de Türk Mühendisler tarafında yapılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious