Muhbir vatandaş Maliye'nin peşinde

Muhbir vatandaş Maliye'nin peşinde.11499
  • Giriş : 26.06.2009 / 20:50:00

İzmir'de bir oto galerisinin vergi kaçırdığını ihbar eden vatandaş, Maliye'den kendisine ödenmeyen ikramiyesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'de 6 yıl önce bir oto galerisi sahibinin büyük miktarda vergi kaçırdığını tespit ettirdiğini öne süren “muhbir vatandaş”, hakkı olduğunu öne sürdüğü ikramiyenin kendisine ödenmesi talebiyle Maliye Bakanlığına 5 yıl önce yaptığı başvurunun sonuçlanmasını bekliyor.

Avukat İsmet Erkul, gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkili Ahmet Türker'in 2003 yılında İzmir'de oto galerisi sahibi bir kişinin büyük miktarda vergi kaçırdığını, belgeleriyle ispatladığını, oto galerisi sahibine vergi cezası uygulandığını belirtti.

“Menkul ve Gayrimenkul Emval ile Bunların İntifa Haklarının ve Daimi Vergilerin Mektumlarını Haber Verenlere Verilecek İkramiye Hakkındaki Kanun” gereğince müvekkiline yüzde 10 tutarında ikramiyenin ödenmesi gerektiğini öne süren Erkul, şunları söyledi:

“Kesin miktarı öğrenemedik ama duyumlarımıza göre, müvekkilimizin yaptığı ihbar neticesinde 30 milyon TL vergi kaçağı tespit edilmiş. Yüzde 10 oranında müvekkilimize ödenmesi gerekiyor. Ancak aradan geçen 5 yıla rağmen bu para kendisine ödenmedi. Müvekkilimizin ticari hayatı bu ihbarı yaptıktan sonra tamamen alt üst olmuş, işleri bozulmuştur. Bu konuda özellikle Maliye Bakanımızın duyarlılığını bekliyoruz. Başvuru dilekçemizin 5 yıldır nerede takıldığını anlayamadık. Başvurumuzu yeniledik. Eğer sonuca ulaşamazsak yargı yoluna gideceğiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*