Mühendis ve mimarlar eyleme gidiyor

  • Giriş : 11.11.2005 / 00:00:00

KAYSERI - Ücret yetersizligi, haksiz tayinler, özellestirme magdurlugu, yetki ve sorumluluklarda yasanan kargasalar, gibi sorunlari dile getirmek isteyen mühendis, mimar ve sehir plancilari eylem yapma karari aldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyüyen sorunlarin mühendis ve mimarlari is yapamaz, üretemez hale getirdigine deginen Ilbas, ülke kalkinmasinda çok büyük bir etkene sahip olan mühendis ve mimarlarin sorunlarinin yalnizca kendilerini degil tüm toplumu ilgilendirdigini açikladi.

Trilyonluk anlasmalara imza atan ve çogu zaman bu yetkiyi elinde bulunduran mühendislerin, hiçbir yetkisi olmayan kendi altinda çalisan elemanlardan daha az ücret aldigina dikkat çeken Ilbas, bu sorunlarin gündeme tasinmasi amaciyla Türk Mühendis ve Mimarlar Odalari Birligi (TMMOB) ve Makine Mühendisleri Odasi (MMO) olarak biri dizi eylem karari aldiklarini vurguladi.

Bu eylemlerin ilkini 8 Ekim'de Ankara'da binlerce mühendis ve mimarin katilimiyla gerçeklestirdiklerini hatirlatan Ilbas, ikincisini de Aralik ayinda bütçe görüsmeleri sirasinda TBMM Baskanligi'na verilmek üzere imza kampanyasinin olusturacagini dile getirdi.

Imza kampanyasini bugünden itibaren baslattiklarini anlatan Ilbas, "Imza kampanyasi sadece meslektas ve üyelerimize açik olup Kasim ayi sonuna kadar devam edecektir. Toplanan imzali metinler her hafta Cuma günü, Ankara'ya oda genel merkezine gönderilecek ve bütçe görüsmelerinin baslayacagi Aralik ayinda toplanan imza metinleri TMMO, MMO yönetim kurullari ve Ankara'daki üyelerimizin katilimiyla TBMM Baskanligi'na verilecektir" dedi.

Ayrica, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine, mühendis kökenli milletvekillerine, parti grup baskanliklarina, ilgili bakanliklara, mühendis ve mimarlarin sorunlari ve çözüm önerilerinin yer aldigi bir dosya ulastiracaklarini ifade eden Ilbas, belirtilen sorunlarin dikkate alindiginda Türkiye'nin daha hizli kalkinip gelisecegine inandiklarini dile getirdi.

Bütün milletin mühendis ve mimarlara sahip çikmasini isteyen Ilbas, arzu edilen teknolojik gelismelerin altina imza atilabilmesi için bu durumun kaçinilmaz oldugunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious