Muhsin Yazıcıoğlu: Anayasa'yı değiştirmeliyiz

Muhsin Yazıcıoğlu: Anayasa'yı değiştirmeliyiz.10686
  • Giriş : 27.06.2008 / 21:14:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye"nin öncelikli olarak demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve devletin güvenliğini teminat altına alacak Anayasa yapması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye"nin öncelikli olarak demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve devletin güvenliğini teminat altına alacak Anayasa yapması gerektiğini belirterek, “Türkiye darbe döneminin bu Anayasası'nı değiştirmek zorundadır” dedi.

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Kadıköy beldesinde, BBP Kadıköy Belde teşkilatını ziyaret etti, Altınoluk beldesinde ibadete açılan Mevlana Camii'nin açılış törenine katıldı. Balıkesir Müftüsü Necdet Çetin, Edremit Müftüsü Ramazan Tekin ile birlikte caminin kurdelasını kesen Yazıcıoğlu, Cuma namazı kıldıktan sonra, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"GEMİYİ DELMEYİN"

Yazıcıoğlu “İktidarda olanların işi sürekli gerilim oluşturmak değildir. Yargı, yürütme, yasama ayrımlığına dayanan bir sistem oturtamadığımız için kuvvetler ayrılığına dayanan bir sistem oturtamadığımız için, yargı sürekli siyasete bulaşıyor. Siyaset, yargıya müdahale ediyor. Gemiyi delmeye çalışanlar unutmasınlar ki, onlar da gemiyle beraber batarlar” dedi.

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan iktidarıyla ve muhalefetiyle her siyasi partinin sorumlu olacağını kaydeden Yazıcıoğlu, sözlerini söyle sürdürdü:
“Devletimiz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bu vasfını korumak ve bununla ilgili eksiklikleri ortadan kaldırmak zorundayız. Gerçekten Türkiye'yi bir hukuk devleti yapmalıyız. Ülkemizi güçlendirmek göreviyle görevli olanlar polemik ortaya çıkartmasınlar.”

"HEPİMİZ BU GEMİDE BATARIZ"

Balıkesir merkeze geçen Muhsin Yazıcıoğlu, Balıkesir Esnaf Odaları Birliği"nin toplantı salonunda, il başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin katılımıyla Ege Bölgesi İstişare Toplantısı'na da katıldı.
Yazıcıoğlu, “Türkiye darbe döneminin bu anayasasını değiştirmek zorundadır. Bu Anayasa'yı değiştirmeden, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak Türkiye'yi dört sac ayağı üzerine oturtabilmesi mümkün değildir. Bugünkü anayasa her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, hukuk, sosyal hukuk devleti olduğunu iddia etmiş olsa da bireysel ve inanç özgürlüğü açısından, siyaset ve fırsat eşitliği açısından Türkiye'nin milletiyle birlikte büyümesini sağlayacak kararların önünü açıcı değil, karanlık ve tıkayıcıdır” dedi.

AKP İKTİDARINI SERT ELEŞTİRDİ

Yazıcıoğlu, AKP iktidarının 4,5 yıllık iktidar döneminde 365 milletvekili ile Anayasa, Cumhurbaşkanlığı ve hukuk alanlarındaki gerekli düzenlemeleri yapamadığını ileri sürdü, “Şimdi milletime soruyorum. Peki bu böyle mi gitsin? Hayır gitmesin. Bu değişsin mi?. Değişsin. Ama bu değişim antidemokratik yöntemlerle olmasın. Demokrasi dışı güçlerle olmasın. Sandıkla olsun. Daha önce iktidara gelenler ve bugün iktidarda olanlar muktedir olamadı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious