Muhsin Yazıcıoğlu hayatını kaybetti

Muhsin Yazıcıoğlu hayatını kaybetti.9959
  • Giriş : 28.03.2009 / 19:50:00
  • Güncelleme : 01.06.2010 / 15:13:46

BBP Genel Merkezi, Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiğini kesin olarak duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YAZICIOĞLU AİLESİNE TAZİYELERİNİZİ BİLDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

 

HABER AKTÜEL – Ve umutları tüketen, yürekleri dağlayan o acı haber geldi. Büyük Birlik Partisi'nden yapılan açıklamada Muhsin Yazıcıoğlunun yaşamını kaybettiği duyuruldu. Acı haberi BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu; "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, milliyetçiler, ülkücüler, Alperenler... Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşları Rahmet-i Rahman'a kavuşmuştur" diyerek verdi.

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopter kazasına ilişin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde basın toplantısı düzenledi.

 

Bakan Atalay toplantıda, kazanın ardından 1 kişinin hala arandığını ve 5 kişinin cenazesinin Kahramanmaraş'ta olduğunu bildirdi. Aranan kazazedenin İHA muhabiri İsmail Güneş olduğu öğrenildi.

 

Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna getirilen Yazıcıoğlu ve diğer 4 kişinin kimlik tespit çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi.

 

Muhsin Yazıcıoğlu ile 4 kişinin cenazesi Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna getirildi.

 

Cenazelerin getirilişi sırasında yollar araç trafiğine kapatıldı. Yaklaşık 60 kişilik Alperen Ocakları üyeleri de ambulansların çevresinde yaya olarak hastaneye geldi.

 

Hastane çevresinde özel hareket timleri ile çevik kuvvet polisi geniş güvenlik önlemi aldı. Morg önü kalkanlı polisler tarafından kapatılıp giriş çıkışları kontrol altına alındı. Hastane önünde BBP'lilerle polis arasında arbede yaşandı.

Otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından, THY'nın göndereceği özel uçakla Ankara'ya götürülecek.

 

Yazıcıoğlu için Kahramanmaraş'taki tüm camilerde sala verildi. BBP İl örgütü tarafından verilen salada şöyle denildi: ''BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu beyefendi geçirdiği helikopter kazasında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Tüm Kahramanmaraşlıların başı sağolsun. Cenaze namazı Ankara'da kılınacaktır.''

 

Muhsin Yazıcıoğlu'nun 87 yaşındaki annesi Fidan Yazıcıoğlu'na ölüm haberi ulaştı.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamada Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğünü duyurarak üzüntüsünü dile getirdi. Yazıcıoğlu'ndan "yiğit bir Anadolu çocuğu" sözleriyle bahseden Gül, Yazıcıoğlu ile uzun süren bir arkadaşlığı olduğunu anlattı. Yazıcıoğlu'nun ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı dileyen Gül, tüm hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. "Böyle insanlar azdır" diyerek Yazıcıoğlu'nu gözleri dolarak anan Cumhurbaşkanı Gül konuşmakta güçlük çekti.

 

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesindeki mitingin ardından Yozgat Yerköy'deki mitinge gitmek üzere havalanan helikopterin enkazına dün ulaşılmıştı. Helikopterin enkazı Kahramanmaraş'a 81, Göksun'a ise 650 kilometre uzaklıkta bulunan Döngel Köyü civarındaki Keş Dağında bulunmuştu.

 

Enkazı 17 kişilik bir köylü grubu buldu. Helikopterin enkazına ulaşan bu 17 kişilik ekip kar yağışı ve tipi nedeniyle donma tehlikesi geçirdi. Köylü grubu daha sonra sığındıkları yerden kurtarıldı.

 

Enkazın bulunmasının ardından canlı yayına bağlanan köylülerden Abidin Karataş ön tarafı parçalanmış, arka tarafı sağlam olan helikopterin içinde yüzleri dahi buz tutmuş, donmuş vaziyette insanlarla karşılaştıklarını söyledi.

 

Karataş; "Helikopterin bulunduğu yer her taraftan görülebilecek bir alan. Bu tarafta daha önce arama yapılmamış. Göksun'a çok uzak. Yaylalar bölgesine düşüyor. Helikopter enkazı 50-60 metrekare alana yayılmış." diye konuştu.

 

Enkazı bulan köylülerden Cuma Gök ise enkazın buldukları saatlerde bölgede aşırı sis olduğunu, helikopterin kayaya çarparak bulundukları bölgeye düştüğünü tahmin ettiklerini söyledi. Gök, helikopterin arka tarafının sağlam olup, ön tarafının parçalandığını, kendilerinin Kahramanmaraş'a bağlı Döngel köyünden geldiklerini ifade etti..

 

Bakan Beşir Atalay enkazın aramaların ilk günden beri yoğunlaştırıldığı Elmadağ ile Sinse bölgesi arasındaki Tekir Kasabasında yer alan Döngel Mağaraları'nın üst kısmında yer alan, Keş dağında bulunduğunu kaydetti.

 

ONUN İÇİN NE DEDİLER?

 

Cumhurbaşkanı Gül: Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile uzun bir arkadaşlığımız vardı. O sadece BBP'nin lideri değil tüm Anadolu'nun yiğit bir politikacısıydı. Türk milleti çok değerli bir evladını kaybetti. Kendisini sevgi ve rahmetle anacağız. Ailesine, sevenlerine ve tüm Türk milletine sabır diliyorum

 

Hüseyin Gülerce: Türk siyaseti, büyük bir değerini renkli bir kişiliğini kaybetti.

 

Haber Aktüel Genel Yayın Yönetmeni Muaz Kalaycı: Kişiliğinden ödün vermeyen sıddık bir insandı, ağabeyimdi. Dizimiz gereği onlar şehit olmuştur. Allah rahmet etsin.

 

Yavuz Bülent Bakiler: 30 yılı birlikte geçirdik, acımı anlatmaya dilim kafi değil, Türk milletinin başı sağ olsun

 

MHP Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu: Muhsin bey'i yaşım itibarı ile kendisini çok eski yıllardır tanırdım. En verimli çağında aramızdan elim bir kaza ile ayrıldı üzgünüz

 

Mümtaz'er Türköne: Sevdiklerine karşı Müşvik, sevdiklerine karşı olanlara karşı bir o kadar da dik ve sağlam duruşlu idi.

 

Cemil Çiçek: İyi bir Müslüman ve kâmil bir insandı.

 

Mehmet Keçeciler: Türk siyaseti önemli bir şahsiyetini kaybetti. Zor bir hayat yaşadı, özü sözü bir olan bir kişiydi. Manevi değerlerine bağlıydı. Allah rahmet eylesin. 

 

ÖNCEKİ GELİŞMELER İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

 

MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?

 

1954 yılında, Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü'nde doğdu. Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Şarkışla'da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yaptı.

 

1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu, Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı.

 

Muhsin Yazıcıoğlu, üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı; sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu (1977-78). Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu.

 

1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadı.

 

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

 

Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

 

20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

 

Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı.

 

Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993'de, MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

 

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998'de yapılan 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultay'da tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi.

 

Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*